نان نانواها بریده می‌شود یا آجر می‏گردد؟!

22 12 2010

ابعاد ناگفته معمای نان غیریارانه‌ای
نان نانواها بریده می‌شود یا آجر می‏گردد؟!
در حالی كه با حذف یارانه آرد گندم و پرداخت نقدی، قیمتهای جدید نان معمولی كه سه برابر قیمتهای سابق است، اعلام شده و قیمت نان آزادپز فعلی نیز 20 درصد بیشتر از نان معمولی تعیین شده، گمانه‌زنی های مختلفی درباره سرنوشت نان با قیمت غیریارانه ای مطرح شده كه «آینده» در گزارشی ابهامات این موضوع را بررسی كرده است.

به گزارش سرویس اقتصادی آینده؛ با ارائه نان آزادپز در سالهای اخیر، بخشی از مردم با خرید این نوع نان از كیفیت آن راضی هستند.

ارائه نان سنگك با قیمت 500 و 700 تومانی آزاد (و یا قیمتهای بالاتر) به مردم در حالی كه اندازه كمی بزرگتر و كیفیتی به مراتب بهتر از نان معمولی دارد و استقبال از این نوع نان كه حتی به تشكیل صف مقابل برخی نانوایی های آزادپز نیز منجر شده، این ذهنیت را در مسئولان به وجود آورده است كه با آزاد شدن قیمت نان مشكلی بوجود نخواهد آمد، اما این موضوع تا چه حد صحیح است؟

خبرنگار آینده با پرسش از تعدادی از نانوایی های آزادپز به نكات جالبی درباره این شیوه دست یافته است.

نكته اول اینكه برخلاف دستور العمل رسمی كه نانوایی های یارانه‌ای حق فروش آرد را ندارند، تقریبا یك سوم آرد مورد نیاز نانوایی‌های آزادپز از محل فروش آرد یارانه ای به نانوایی‌های آزادپز تامین می شود. نانوایی های آزادپز یك سهم آرد یارانه‌ای را با دو سهم آرد با كیفیت آزاد مخلوط می كنند و این اقدام هم بخشی از هزینه‌های نانوایی‌های یارانه‌ای را تامین می كند و هم هزینه های نانوایی‌های آزادپز را كاهش می دهد. بنابراین با یكسان شدن قیمت نان، نانوایی‌های‌آزادپز نه تنها قادر به كاهش قیمت خود نخواهند بود، بلكه بخشی از هزینه های آنان نیز اضافه می شود.

نكته دوم كیفیت نان نانوایی‌های آزادپز است كه به دلیل استفاده از آرد مرغوب سه ستاره می توانند نانی با كیفیت را به مردم تحویل دهند. اما نانوایی های یارانه‌ای بخشی از نازل بودن كیفیت خود را ناشی از آرد نامرغوب می دانند كه در شرایط جدید با توجه به عدم تغییر شرایط نگهداری گندم و آرد كردن آن، بخش عمده آرد تولیدی كشور همچنان نامرغوب بوده و بنابراین آرد تحویلی به نانوایی‌های آزادپز نیز كاهش كیفیت داشته و آرد نانوایی‌های معمولی نیز تفاوت آنچنانی نخواهد داشت.

همچنین  هنوز در ایران شیوه مخلوط كردن مناسب آرد حاصل از آسیاب گندم های مختلف وجود نداشته و بخشی از نازل بودن كیفیت نان نیز ناشی از همین ناتوانی است. بنابراین ممكن است این آرزوی آقای احمدی نژاد كه «مردم نان خوب بخورند»، محقق نشود و از همین رو انتظار از مردم كه با پرداخت مبلغ 400 یا 500 تومانی برای یك نان، همان نان یارانه‌ای بی‌كیفیت فعلی را بخرند، تاحدودی غیرمنطقی و موجب نارضایتی مردم خواهد شد.

نكته ‌سوم به افزایش سایرهزینه‌های نانوایی غیر از آرد برمی گردد. در محاسباتی كه برخی از رسانه‌ها درباره نان غیریارانه‌ای انجام داده‌اند، تنها قیمت آرد محاسبه شده، در حالی كه بخش قابل توجهی از هزینه نانوایی به تامین انرژی حرارتی لازم برای گرم نگاه داشتن تنور اختصاص می یابد و با افزایش شدید قیمت گاز و نفت كوره هزینه‌های نانوایی نیز افزایش می یابد و همچنین اگر دستمزدها بر اثر اجرای طرح هدفمندی افزایش یابد، كه مهمترین بخش هزینه نانوایی ها را تشكیل می دهد.

نكته چهارم هم پارامترهای غیر مستقیم موثر در كسب و كار نانوایی است، مسائلی چون ارزش دهها میلیون تومانی ارزش جواز نانوایی و مسایل مربوط به كاربری مغازه‌هایی كه به صورت نانوایی اداره می شود و روابط میان صاحب ملك و اداره كنندگان نانوایی كه با آزاد شدن قیمت نان، كاهش مصرف و كاهش درآمد غیررسمی نانوایی ها از محل فروش آزاد آرد یارنه‌ای، موجب بروز بحرانهای بخشی در این صنعت خواهد شد.

نكته پنجم شرایط زمانی اجرای این طرح است كه در 4 فصل سال، پایین ترین كیفیت آرد در فصل زمستان است و به دلیل سستی آرد و كیفیت نازل آن، نانوایان یارانه‌ای از انواع افزودنی‌های مجاز و غیرمجاز برای عمل آوردن نان استفاده می كنند و در این شرایط فروختن این نان باقیمت سه برابر به مردم موجب نارضایتی خواهد شد، همچنین شرایط روانی هدفمندی نان كه بدون تبلیغات، تعامل و حمایت لازم از صنف نانوایان در مقایسه با رانندگان كه علاوه بر تقدیر و حمایت معنوی از تسهیلاتی نظیر خطوط اعتباری قرض الحسنه هم بهره می برند، شرایط اجرا را دشوار ساخته و امكان ضربه خوردن بسیاری از واحدهای نانوایی معمولی به خصوص در مناطق محرومتر شهرها را جدی كرده است.


کارها

Information

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: