نان هم به مشکل بی خانمانی زلزله زدگان اضافه شد/ برخی روستا‌ها به مدت سه روز نان به آن‌ها نمي‌رسد

28 09 2012

زلزله که مي‌آيد در همان اول کار همه متوجه عمق فاجعه مي‌شوند، سيل کمک‌ها و توجهات به سمت مناطق و مردم زلزله زده گسيل مي‌شود. زلزله در صدر اخبار قرار مي‌گيرد و جلسات فوق العاده در سطح کشوری و لشکری برای حل هر چه سريع‌تر مشکل و ترميم آسيب‌ها آغاز مي‌شود. اما اندکی بعد همه چيز عادی مي‌شود، همه به سر کار خود بر مي‌گردند و آسيب ديدگان زلزله مي‌مانند و خرابي‌ها و تنهايی و کارهای نيمه و اقداماتی که در حد وعده مانده است. البته اين امر چيز جديدی نيست. نمونه‌اش شهر زلزله زده بم که هنوز از آن حادثه کم شکن قد راست نکرده و نمونه حی و حاضرش همين زلزله اخير آذربايجان.


نان هم به مشکل بی خانمانی زلزله زدگان اضافه شد/ برخی روستا‌ها به مدت سه روز نان به آن‌ها نمي‌رسد

به گزارش خبرنگار ايلنا، حادثه‌ای غيرمترقبه که پيش مي‌آيد، برخی مشکلات و زيان‌هايش آنی است و برخی نيز طولانی مدت.

تخريب، مرگ و مير و احتمال شيوع بيمارهای عفونی و واگيردار و ناامنی از زيان‌ها و مشکلاتی است که بلافاصله و طی چند روز پس از وقوع يک حادثه غيرمترقبه نظير زلزله رخ مي‌دهد. برخی از مشکلات نيز در طولانی مدت و به علت بي‌توجهی يا کم توجهی و پس از گذشت يکی دوماه از وقوع چنين حادثه‌ای رخ مي‌دهد. بد‌ترين مشکل حادثه ديدگان حوادث غيرمترقبه بي‌خانمانی آنهاست.

بيش از يک ماه است که از زلزله آذربايجان مي‌گذرد، زلزله‌ای که جان بيش از ۳۰۰ نفر از هموطنانمان را گرفت و خرابي‌های بسياری به بار آورد. خرابي‌هايی که هنوز آباد نشده است. مناطق زلزله زده در روزهای نخست از همه نوع حمايت دولتی و غيردولتی بهره‌مند شدند. امکانات در اختيار آنان قرار داده شد و از خانه نشينی سابق به چادرنشينی روی آوردند تا چاره‌ای برای آن‌ها انديشيده شود. اما به مروز زمان تب و تاب کمک به زلزله زدگان خوابيد و با وجود گذشت يک ماه و نيم از وقوع زلزله و وعده و وعيدهای فراوان برای ايجاد سرپناهی برای آنان تا بتوانند فصل زودهنگام سرما را به سلامت پشت سر بگذارنند، اما هنوز آنان آنچنان که بايد و شايد سرپناهی بدست نياورده‌اند. کار ساخت و ساز که با سر و صدای زياد و تبليغات فراوان آغاز شد نتوانست برای آنان کاری از پيش ببرد و هنوز زلزله زدگان بالای سر خود سقفی به جز چادر نمي‌بييند. احشامشان نيز که سقفشان آسمان است. احشامی که آن‌ها مجبورند به علت ناتوانی در تامين سقفی برايشان آن‌ها را به فرصت طلبان بي‌اخلاق به نصف قيمت بفروشند.

در برخی از روستاهای مناطق زلزله زده امکانات و مصالح لازم برای ساخت و ساز تامين شده است اما هنوز ساخت و ساز با مشکلات زيادی رو به روست و به نظر مي‌رسد برخی از اين مشکلات مربوط به پيمانکارانی است که مسئول آماده سازی خانه‌های وعده داده شده هستند.

«قابل‌نژاد» يکی از معلم‌های تبريزی که به مناطق زلزله زده رفت و آمد مي‌کند مي‌گويد که مسکن برای مناطق روستايی حتی در روستاهای دورافتاده در حال ساخت است اما سرعت ساخت و ساز بسيار کند است.

وی مي‌افزايد که فعاليت ساختمانی در حد امکانات نيست و اگر‌‌ همان روزهايی که امکانات و مصالح برای ساخت خانه برای زلزله زدگان فرستاده شد، کار شروع مي‌شد اکنون مي‌توانستيم شاهد آماده شدن خانه‌های بسياری باشيم.

قابل‌نژاد بر اين باور است که به لحاظ مصالح و امکانات کمبودی وجود ندارد ولی يکی از مشکلات اساسی خود پيمانکاران هستند. آن‌ها حتی حاضر نيستند از اهالی روستاهای زلزله زده به عنوان کارگر استفاده مي‌کنند.

خود اهالی روستاهای زلزله زده بر اين باورند که اگر خودشان به عنوان کارگر برای ساخت و ساز خانه‌هايشان کار کنند دو برابر و با انرژی بيشتر کار مي‌کنند تا خانه‌هايشان زود‌تر آماده شود.

اين معلم معتقد است که مناطق زلزله زده شاهد نوعی بي‌برنامگی برای ساخت و ساز هستند همين امر دولت را مجبور مي‌کند که برای اسکان موقت زلزله زدگان روی به خريد کانکس آورد و اين به لحاظ اقتصادی هزينه زيادی به دولت تحميل مي‌کند. علاوه بر آن برخی از پيمانکاران به جای ساختن خانه، فقط کف ساختمان‌های احتمالی را سيمان ريخته‌اند، پس از آن نيز روی همين کف کانکس گذاشته شده است.

نکته جالب در ساخت و ساز اين است که هر جا پيمانکاران کار خود را به درستی انجام مي‌دهند کار ساخت خانه به سرعت پيش مي‌رود.

انسان در مواقع اضطراری مجبور مي‌شود برای نجات خود دست به هر کاری بزند متاسفانه در برخی موارد نيز مشاهده شده است که برخی پيمانکاران حتی برای آواربرداری که بايد مجانی انجام دهند از مردم پول گرفته‌اند. خوشبختانه اين مشکلات در شهرهايی که زلزله به ساختمان‌های محکمشان رحم نکرده کمتر ديده مي‌شود زيرا اين ساختمان‌ها همچون ساختمان‌های گلی و سست روستا‌ها کاملا ويران نشده است و اگر هم تخريب شده بازسازی آن‌ها سريع انجام مي‌شود.

قابل‌نژاد در مورد مشکلات امنيتی و بهداشتی زلزله زدگان پس از گذشت يک ماه و نيم از اين حادثه مي‌گويد که خوشبختانه مشکلات امنيتی وجود ندارد و از‌‌ همان زمان وقوع زلزله تا کنون نيروی انتظامی در همه مناطق حضور دارد و اگر برخی مواقع اخباری مبنی بر سرقت يا حتی کودک ربايی در مناطق زلزله زده منتشر مي‌شود عاری از صحت است.

وی تصريح مي‌کند که آب و برق مناطق زلزله زده تامين شده اشت، همچنين با حضور اداره بهداشت و هلال احمر مشکلات بهداشتی و سلامتی کم است اگر چه به علت آنکه زلزله زدگان مجبور هستند چند خانوار در يک يا دو چادر چسبيده به هم زندگی کنند برخی بيماري‌ها به بقيه منتقل شده است و اکنون به لوازم بهداشتی نظير شامپوی ضد شپش نياز است.

با اين وجود معلم تبريزی تاکيد مي‌کند که خوشبختانه با حضور اداره بهداشت، بيماريهای عفونی در منطقه زلزله زده وجود ندارد. از سوی ديگر تامين آب و احداث دستشويي‌ها و حمام‌ها در مناطق نيازمند از شيوع هر گونه بيماری جلوگيری کرده است.

هر چقدر زلزله را شر بدانيم اما در آن خيرهايی هم نهفته است. از جمله خيرهای زلزله در مناطق زلزله‌ زده آذربايجان اين است که پس از زلزله چشمه‌های زيادی از زيرزمين به روی زمين آمده‌اند يا آب چشمه‌هايی که قبلا بوده‌اند بيشتر شده است.

قابل‌نژاد در مورد ديگر مشکلات مردم زلزله زده مي‌گويد اکنون مردم مشکل «نان» دارند. در برخی روستا‌ها به مدت سه روز نان به آن‌ها نمي‌رسد که بايد برای اين مشکل چاره‌ای انديشده شود. مدارس روستا‌ها تقريبا راه افتاده و کلاس‌ها در جايی که مدارس تخريب شده در کانکس‌ها برگزار مي‌شود و در روزهای آينده نيز ميزان نياز دانش آموزان به نوشت افزار مشخص مي‌شود.

به نظر مي‌رسد که مشکل مسکن با نزديک‌تر شدن فصل سرمای شديد بيشتر حس مي‌شود و اين مشکل را روستائيانی که اکنون چادرنشين شده‌اند بيشتر احساس مي‌کنند. همچنين عمل نکردن به وعده‌هايی که به آن‌ها داده شده مي‌تواند زيان‌های جدی به آن‌ها، احشام و منطقه‌شان بزند، بويژه آنکه هنوز احشام و حيواناتشان بلاتکليف و بدون سقف مانده‌اند.

مشکل مسکن را هر کسی از اين مناطق ديدن مي‌کند به وضوح مي‌تواند ببيند. «شفائيان» از اهالی روستای «کويج» از توابع شهرستان «هريس» با ابراز نارضايتی از وضع مسکن مي‌گويد همه چيز نيمه کاره مانده است و کانکس‌هايی که داده‌اند هنوز راه نيافتاده تا قابل سکونت شود.

وی در پاسخ به علت بلاتکليفی و نيمه کاره ماندن مسکن روستايش مي‌گويد که معلوم نيست چرا اين کانکس‌ها راه نيفتاده‌اند، مردم هنوز در چادر زندگی مي‌کنند با وجود آنکه چند روز پيش نيز باران آمده است.

اين کشاورز آذربايجانی در مورد نيازهای اين روزهای زلزله زدگان مي‌گويد که عمده مشکل آن‌ها «خانه» است که اگر حل شود بسياری ديگر از مشکلات نيز در پی آن حل مي‌شود.

بيشتر کسانی که به منطقه زلزله زده رفت و آمد مي‌کنند يا ساکن آن منطقه هستند به واقعيت تلخی اشاره کرده‌اند و آن اينکه به علت مشکل سقف برای حيوانات و احشام، صاحبانشان مجبورند از بيم تلف شدنشان، حيوانات خود را به نصف قيمت بفروشند. خريداران نيز کسانی نيستند جز فرصت طلبان.

شفائيان مي‌گويد ما بعد از زلزله مجبور هستيم گوسفندانی که قيمتشان سيصد تا چهارصد هزارتومان است را به نصف قيمت بفروشيم. حتی ما مجبوريم محصولات کشاورزيمان را هم به نصف قيمت بفروشيم.

کندی ساخت و ساز مسکن درمناطق زلزله زده و حتی بهترين و سريع‌ترين راه حل برای حل اين مشکل و به سلامت گذراندن زلزله زدگان از فصل سرما دغدغه بيشتر کسانی است که اين روز‌ها از نزديک و حتی از دور به مناطق زلزله مي‌پردازند.

«بدلی» که خودش نزديک به بيست سال است در زمينه ساختمان سازی فعاليت دارد و به طور هفتگی به مناطق زلزله زده رفت و آمد مي‌کند مي‌گويد آواربرداری نزديک به اتمام است و خانه ساختن شروع شده است اما متاسفانه اين روند بسيار کند پيش مي‌رود و ما شاهديم در بسياری از روستا‌ها فقط يکی دو تا اسکلت و حداکثر سه خانه نيمه کاره با پيچ و مهره درست کرده‌اند يا فونداسيون چند خانه ساخته شده است، همين.

اين متخصص ساختمان سازی تصريح مي‌کند که ساختن بيست هزار واحد برای زلزله زدگان و حتی ده هزار واحد که وعده آن داده شده، امری بسيار دشوار و حتی غيرممکن است زيرا ساختمان سازی مرحله‌ای است و هر مرحله‌اش زمان بر است.

وی مي‌افزايد که در ابتدا تامين مصالح و امکانات برای ساخت و ساز خوب بود ولی به مرور زمان اين مساله کند شده است اگر هم اکنون مصالح بياورند فايده‌ای ندارد زيرا به علت نبودن سقف و پوشش برای آن‌ها، زير باران خراب مي‌شوند.

بدلی در مورد کانکس‌هايی که قرار بود در اختيار زلزله زدگان قرار داده شود گفت هنوز کانکس‌ها نصب نشده‌اند. روزهای نخست شور و هيجان بود و همه به مناطق زلزله زده مي‌رفتند و کمک‌ها مي‌رسيد اما اکنون از تب و تاب افتاده است.

وی در مورد راه اندازی مدارس و آغاز سال تحصيلی جديد نيز مي‌گويد که برخی مدارس هنوز کار خود را آغاز نکرده‌اند اگر چه برخی راه افتاده‌اند.

بدلی بهترين راه حل ممکن و عملی برای حل مشکل زلزله زدگان را اسکان موقت در کانکس‌ها مي‌داند و تصريح مي‌کند که اگر نيرو و انرژی صرف کانکس سازی و ايجاد خانه‌های موقت شود بسيار بهتر از آن است که خانه‌هايی که ساختشان زمان مي‌برد در اختيار زلزله زدگان قرار داد. زلزله زدگان به طور موقت در کانکس‌ها اسکان داده شوند تا بتوانند فصل سرما را پشت سر بگذارنند و خود را به عيد برسانند تا پس از آن خانه‌های خود را از نو بسازند.

يک واحد کانکس سازی در شهرستان اهر با پول خيرين آغاز به کار کرده و کار اين واحد نيز به خوبی پيش مي‌رود و کانکس‌هايی در اختيار زلزله زدگان قرار داده است اما با توجه به محدوديت بودجه، هزينه و توان خيرين اين واحد نمي‌تواند تا چند ماه ديگر به کار خود ادامه دهد يا آنکه پاسخگوی نياز بيشتر زلزله زدگان باشد.

مساله اساسی که «بدلی» و بسياری از کسانی که به مناطق سه گانه زلزله زده (ورزقان، اهر و هريس) رفت آمد مي‌کنند بر آن تاکيد داشتند تامين نان روستائيان است. همه بر اين باورند که نان زلزله زدگان بايد تامين شود البته بدلی بهترين راه را برای تامين نان زلزله زدگان نه «ماهی دادن بلکه ماهيگيری ياد دادن» مي‌داند.

وی معتقد است که کسانی که اکنون قصد دارند به مردم زلزله زده آذربايجان کمک کنند ترجيحا برای احداث نانوايی حداقل ميان هر چند روستا کمک بفرستند تا هم نان مردم تامين شود و هم اشتغالزايی برای چند نفر شود. از سوی ديگر نانی که از شهر‌ها برای روستائيان برده مي‌شود نان تازه نيست.

بدلی با اشاره به مشکلات زلزله زدگان و تجربه خود در ديگر مناطق زلزله زده نظير «بم» تاکيد مي‌کند که دولت برای زلزله زدگان کم نگذاشته است اما حل مشکل زلزله زدگان کار يک ماه و دو ماه نيست. دولت کمک‌های لازم را انجام داده است اما حل همه مشکلات نياز به زمان دارد.

در پايان به اين نکته نيز بايد اشاره کنيم که در مناطق زلزله زده هنوز پس لزره رخ مي‌دهد، پس لرزه‌هايی که بيش از ۴ريش‌تر است به قول ساکنان مناطق زلزله زده «مردم خودشان را با اين پس لرزه‌ها وفق داده‌اند و مشکلی با آن ندارند اما هنوز نتوانسته‌اند خود را با بي‌خانمانی وفق دهند!».

گزارش: کريم پورزبيد


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: