قطع درختان حواشی کرخه؛ ریه های شوش و دزفول در خطر هستند

31 08 2013

Download (6)درختان قسمتی از جنگل های کرخه و بيشه های اطراف پل حميد آباد دزفول توسط افراد ناشناس قطع شدند و تاکنون هيچ برخوردری در اين خصوص با اين افراد صورت نگرفته است.


قطع درختان حواشی کرخه؛ ریه های شوش و دزفول در خطر هستند

به گزارش مهر، بر اساس گزارش شاهدان عينی در جاده عين منتهی به رودخانه کرخه، تعداد زيادی درخت قطع و بسياری نيز به آتش کشيده شده اند.
همچنين گزارش ها حاکی از قطع درختان در نزديکی بيشه های روستای شهرک پيروزی (دچه) است. يکی از اهالی اين روستا می گويد که تعدادی وانت وارد جنگل شدند و پس از چند ساعت با تنه های درخت از بيشه خارج شدند.
بر اساس مصوبه کميسيون ماده ۱۴، افرادی که درختان را به عمد يا غيرعمد قطع يا موجبات خشک شدن آنها را فراهم کنند به شش ماه تا دوسال حبس و يا به جزای نقدی محکوم می‌شوند.
بی اطلاعی محيط زيست
رئيس اداره محيط زيست شوش ضمن ابراز بی اطلاعی از موضوع در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تا اين لحظه چنين گزارشی به دست ما نرسيده است.
فيروز حاجی کلی افزود: البته تعدادی افراد کنده های خشک موجود در کرخه را حمل می کنند.
حاجی کلی با اشاره به آتش سوزی قسمتی از کرخه در سال گذشته گفت: پس از آتش سوزی پارسال، کنده های درختان زيادی هنوز بر جای مانده اند که به سادگی احتمال آتش سوزی دارند.
به گفته وی، به همين دليل برخی اقدام به جمع آوری بقايای اين درختان سوخته می کنند زيرا بقايای پوسيده بسيار خطرناک و با کوچکترين حرارتی احتمال آتش گرفتن دارند و به زمين های زراعتی اطراف آسيب می رسانند.
وی گفت: اگر موردی مبنی بر قطع درختان به صورت غير مجاز باشد، دهياران آن منطقه به ما اطلاع می دهند.اين افراد با هماهنگی و اجازه از شورای روستاهای اطراف کرخه اقدام به اين کار می کنند.رئيس اداره محيط زيست شوش يادآور شد: البته درختان آکاليپتوس جزء گونه های جنگل به حساب نمی آيند و احتمال اينکه اين نوع درختان قطع شوند وجود دارد.
وی با اشاره به قطع درختان اطراف پل حميد آباد گفت: آن محوطه جزو اراضی ملی و زير نظر منابع طبيعی شهرستان دزفول هستند.اراضی بيشه های اطراف رودخانه دز، کرخه و همچنين شاوور دارای پوشش گياهی متنوعی هستند. اين پوشش گياهی باعث شده که دمای آن منطقه نسبت به جنوب استان خنک تر و پاکيزه تر باشد.يکی از اهالی روستاهای اطراف کرخه می گويد: گياه و درخت برای هر کشور و مجموعه بشری مايه برکت و آبادانی است.
وی با اشاره به سفارش اسلام به کاشت و نگهداری درختان و همچنين جلوگيری از قطع آن، خاطرنشان کرد: گلايه ای که از مسئولان مرتبط با موضوع درخت و درختکاری وجود دارد، اين است که گاهی صدها درخت در جاهايی که نبايد قطع بشوند، قطع می شوند.
اين فعال کشاورزی افزود: از بين رفتن پوشش گياهی توسط برخی افراد سودجو که سبزی اين مناطق را به سيمان و ساختمان تبديل می کنند باعث آسيب زدن به محيط زيست می شوند.رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومين رودخانه بزرگ ايران از نقطه نظر آبدهی محسوب می‌شود. رودخانه کرخه از شمال به سوی جنوب جريان دارد و پس از گذر از کنار آثار شوش باستان به سوی غرب تغيير مسير می‌دهد. در ۴۰ کيلومتری شمال اهواز مسير آن دوباره تغيير کرده و وارد عراق می شود.کرخه در عراق به رودخانه‌ای که از پيوستن دجله و فرات پديد آمده می‌پيوندد. بزرگترين سد ايران روی رود کرخه ساخته شده و سد کرخه نام دارد. نام کرخه نامی بسيار باستانی است و نام منطقه و حکومتی کهن در جنوب خوزستان بوده‌است.
سد کرخه يکی از بزرگ‌ترين سدهای خاکی دنيا و بزرگ‌ترين سد خاکی ايران و خاورميانه است. اين سد بر رودخانه کرخه در ۲۲ کيلومتری شمال غربی شهرستان انديمشک در استان خوزستان ساخته شده است.سرشاخه‌های اصلی تشکيل دهنده رودخانه کرخه، رودخانه‌های سيمره، کشکان، قره سو، گاماسياب و چرداول هستند.گوزن زرد ايرانی يکی از کمياب‌ترين گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که اين گونه را می‌توان تنها در منطقه حفاظت شده کرخه در استان خوزستان يافت. دو نوار باريک حاشيه دز و کرخه باقيمانده جنگلهای ۴۰۰ هزار ساله بين النهرين هستند. جنگلهای نمونه حميدآباد در اطراف دزفول از جمله اين جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ايرانی را در خود جای دادند.اين منطقه از قديم الايام زيستگاه گوزن زرد بوده که زير نظر اداره محيط زيست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هايی از گوزنهای زرد وجود دارند که به دليل تکثير در دهه ۴۰ به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپايی اختلاط پيدا کردند و هم اکنون اين گونه‌ها با اختلاطی جزيی در زيرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ايرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.اين نوع گوزن طبق IUCN اتحاديه جهانی حفاظت از طبيعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخريب زيستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبيل عوامل انسانی و طبيعی اين گونه را تهديد می‌کند. گوزن‌های زرد ايرانی پستانداران بسيار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حيوان احساس ناامنی کند جفت گيری صورت نمی‌گيرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌يابد.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زياد عشاير و بی توجهی آنها به اهميت مساله باعث شده تا اين گونه در معرض نابودی بيشتری قرار دارد.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: