نفس دریاچه ارومیه به شماره افتاد

21 10 2013

olo2013_thumb با وجود دستور ويژه دولت برای اجرای ۱۹ راهکار جلوگيری از خشکی کامل درياچه اروميه و در صورت طولانی شدن مطالعه بر روی طرح‌های بزرگی مانند انتقال آب دريای خزر و رودخانه مرزی ارس، به زودی و در پی خشکی ۸۰ درصدی فعلی درياچه و خطر وقوع طوفان های نمکی، از بين رفتن کشاورزی و تغييرات آب و هوايی به ويژه در غرب کشور، اثری از دومين درياچه آب شور جهان در نقشه ايران باقی نخواهد ماند.


نفس دریاچه ارومیه به شماره افتاد

به گزارش خبرنگار مهر، درياچه اروميه با ۵۱ هزار و ۸۷۶ کيلومتر مربع وسعت معادل ۳ درصد از خاک ايران را شامل می شود و بين دو استان آذربايجان شرقی و غربی قرار گرفته است. اين درياچه بزرگترين درياچه داخلی کشور و دومين درياچه بزرگ آب شور جهان است که ديگر بايد گفت، بود!
زرينه رود و سيمينه رود ۲ رودخانه ای است که به همراه ۴ رودخانه ديگر به درياچه اروميه می ريزد. با وجود اينکه آب درياچه اروميه ۲ برابر آب اقيانوس ها شوری دارد، اما اين حوضه آبريز دشت های وسيعی از منطقه غرب کشور در تبريز، اروميه، مهاباد، پيرانشهر، نقده، مياندوآب، اشنويه، آذرشهر و سلماس را تحت تاثير خود قرار داده و باعث رونق کشاورزی در اين بخش ها شده است.
افت ۶ متری سطح آب درياچه اروميه
طی ۱۳ سال گذشته سطح آب درياچه اروميه به ميزان ۶ متر کاهش يافته و هم اکنون به ۱ متر رسيده است. متاسفانه بروز خشکی در درياچه اروميه، مسائل و مخاطرات زيست محيطی فراوانی را نيز به وجود آورده که می توان به خطر وقع طوفان های نمکی و تغيير آب و هوای منطقه از معتدل به گرمسيری با بادهای گرم اشاره کرد.
عابد فتاحی نماينده اروميه در مجلس در اينباره گفت: متاسفانه به دليل بی توجهی مسئولان ۸۰ درصد کل درياچه اروميه خشک شده است و اگر به اين موضوع رسيدگی نشود در آينده کشور با بحران طوفان های نمکی مواجه خواهد شد.
فتاحی وضعيت انباشت نمک در حاشيه درياچه اروميه را بحرانی و فاجعه بار خواند و اظهار داشت: خوشبختانه در دولت يازدهم توجه بهتری برای نجات اين درياچه در حال شکل گرفتن است و طرح‌ هايی مانند بارورسازی ابرها، انتقال آب از رودخانه ارس و دريای خزر از جمله طرح‌ های نجات می تواند به شمار می‌ آيد.
بحران طوفان های نمکی
۲۷ شهريورماه امسال حميد چيت چيان؛ وزير نيرو در زمانی که ۸۰ درصد از درياچه اروميه خشک شده بود درباره احتمال اجرای طرح انتقال آب دريای خزر به درياچه اروميه گفت: طرح انتقال آب دريای خزر به درياچه اروميه در مرحله مطالعه است و در اينباره در حال انجام مطالعات زيست محيطی و فنی هستيم تا ببينيم اين انتقال ممکن است يا خير؟
با اين حال، اهميت نجات بزرگترين درياچه داخلی کشور از نگاه مقامات دولت تدبير و اميد دور نماند و رئيس جمهور دستور تشکيل کارگروهی برای بررسی راهکارهای نجات درياچه اروميه را در تابستان امسال داده بود. اين کارگروه در مهرماه توانست گزارشی را در هيئت وزيران ارائه کند که طی آن ۱۹ راهکار مورد تاييد و تصويب دولت قرار گرفت و از سويی وزير نيرو نيز ماموريت يافت در اينباره اقدامات موثری را انجام دهد.
بررسی طرح انتقال آب دريای خزر
پيش تر برخی مباحث مانند تغيير الگوی کشت، استفاده از روش های نوين در استفاده از آب کشاورزی، انسداد چاه های غيرمجاز برداشت آب و لزوم همکاری مستقيم مردم برای جلوگيری از فاجعه درياچه اروميه، همچنين توقف مطالعات سدسازی و پروژه های نيمه تمام مطرح شده بود.علاوه بر اين، باروری ابرها، فرهنگ سازی و بهينه سازی مصرف آب، تحويل حجمی آب، آمايش سرزمين و جلوگيری از برداشت بی رويه، لايروبی انهار، تدوين سيستم واحد مديريتی و سياسی، حمايت های مديريتی از آبياری تحت فشار، بررسی انتقال ريزگردها و جلوگيری از افزايش جمعيت در حوضه آبريز نيز مطرح شده است.
انتقال آب از طريق دريای خزر و رود مرزی ارس؛ دو گزينه ديگر مطرح در اين بخش است که متفاوت تر از ساير برنامه های نجات درياچه اروميه است. هرچند طرح انتقال آب دريای خزر از سال ۸۹ مطرح بوده و در آن زمان به عنوان تنها راه نجات درياچه اروميه نيز ناميده شده بود، اما هزينه بر بودن انجام چنين طرح بزرگی، لزوم رعايت قوائد و مقررات بين المللی در اينباره، فاصله حداقل ۳۰۰ کيلومتری درياچه اروميه با دريای خزر، عدم وجود چنين تجربه ای در کشور و مسائلی از اين دست باعث شده تا به امروز چنين موضوعی تنها در حد مطالعه باقی بماند.
بدون مطالعه کافی هيچ انتقالی انجام نمی شود
عليرضا دائمی معاون وزير نيرو با اعلام اينکه در سال ۷۴ بالاترين ارتفاع آب در درياچه اروميه وجود داشته است گفت: از سال ۷۴ به بعد به مدت ۱۴ سال است که خشکسالی ها ادامه دارد و در عين حال، کشاورزی با سرعت در حال توسعه است.
معاون وزير نيرو اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون عمق آب درياچه اروميه به حداقل رسيده و بخش های وسيعی از آن نيز خشک شده است. به صورت کلی از ۶ ميلياردمترمکعب آب موجود در حوضه درياچه اروميه، بيشترين استفاده در بخش کشاورزی صورت می گيرد و از اينرو حقابه درياچه اروميه رعايت نمی شود.
دائمی با تاکيد بر اينکه انتقال آب بين حوضه ای ضوابطی دارد و بدون مطالعه هيچگونه انتقالی صورت نمی گيرد تاکيد کرد: بايد روش هايی مورد استفاده قرار گيرد که منجر به مهار تبخير بيش از حد آب درياچه اروميه شود.
احتمال حذف درياچه اروميه از نقشه ايران
با اين حال، کارشناسان می گويند وجود بيش از ۱۳۰ هزار حلقه چاه آب غيرمجاز و ۷۲ سد بزرگ و کوچک در حوضه درياچه اروميه؛ همچنين توسعه ۱۰۰ درصدی کشاورزی باعث دامن زدن به روند خشکی و نابودی درياچه اروميه شده است.
نادر قاضی پور؛ نماينده اروميه در مجلس نيز با بيان اينکه بايد آب از رود مرزی ارس به درياچه اروميه منتقل شود گفت: وزارت نيرو از انجام اين کار هراس نداشته باشد. يک سوال بی جواب در اين بخش اين است که چرا با وجود خشکی و در معرض نابودی کامل قرار گرفتن درياچه اروميه، از منابع آبی اين درياچه به کارخانجاتی مانند ذوب آهن اختصاص می يابد؟
در هر صورت با وجود اينکه دولت در مدت ۲ ماهه فعاليت خود نشان داده است که در جلوگيری از خشکی کامل بزرگترين درياچه داخلی کشور و متوقف کردن اين فاجعه زيست محيطی جدی است؛ اما اگر اقدامات اساسی و موثری در اين بخش صورت نگيرد، بزودی اثری از درياچه اروميه در نقشه ايران باقی نخواهد ماند.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: