شرایط دریاچه ارومیه تکان‌دهنده است

2 11 2013

images نادر قاضی‌پور، نماينده مردم اروميه گفت: برای نجات درياچه اروميه کارگروهی تشکيل شده که مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر اين موضوع را پيگيری می‌کند.
او با انتقاد از اينکه نجات درياچه اروميه فقط در حدحرف باقی مانده است افزود: تا امروز کار چندان زيادی برای نجات و احيای درياچه اروميه انجام نشده و مسئولين دولتی تاکنون صحبت کرده‌اند و حرف زده‌اند و سخنرانی داشته‌اند، اما در عمل قدمی برنداشته‌اند و کارعملياتی را در اين باره آغاز نکرده‌اند.


شرایط دریاچه ارومیه تکان‌دهنده است

قاضی‌پور در گفتگویی در اروميه گفت: بنده اين مسئله را در اولويت برنامه‌های کاری خود قرارداده‌ام و در تذکر شفاهی هم که اخيرا در مجلس دادم به اين موضوع اشاره کردم.

او با انتقاد از اينکه نجات درياچه اروميه فقط در حدحرف باقی مانده است افزود: تا امروز کار چندان زيادی برای نجات و احيای درياچه اروميه انجام نشده و مسئولين دولتی تاکنون صحبت کرده‌اند و حرف زده‌اند و سخنرانی داشته‌اند، اما در عمل قدمی برنداشته‌اند و کارعملياتی را در اين باره آغاز نکرده‌اند.
نماينده مردم اروميه در مجلس شورای اسلامی تصريح کرد: کاری که بايد انجام شود در عمل خودش را نشان می‌دهد و نه در حرف، مردم از ما عمل می‌خواهند نه شعار.
او با صراحت هشدار داد: در شرايط کنونی درياچه اروميه از وضعيت بحرانی نيز گذشته و ۸۵ درصد اين درياچه خشک شده که تنها ۱۵ درصد آن باقی مانده، طبيعی است اگر سريع‌تر کار عملياتی برای نجات درياچه را آغاز نکنند، همين ۱۵ درصدی هم که باقی مانده، خشک خواهد شد. در آن صورت، ديگر اوضاع خيلی بد‌تر از وضعيت فعلی می‌شود.
قاضی‌پور با اعتقاد براينکه اقدامات اين کارگروهی که برای نجات درياچه تشکيل شده، فقط حرف‌های روی کاغذ بوده و هنوز کار خاصی انجام نشده است، ادامه داد: البته اگر اقدام فوری صورت گيرد و اين کارگروه به شکل جدی وارد عمل شود، قطعا می‌توان درياچه را نجات داد.
جواد جهانگير‌زاده يکی ديگر از نمايندگان مردم اروميه نيز در گفتگو با خبرنگار ايلنا با اعلام اين مطلب که وضعيت درياچه اروميه به معنای واقعی نگران کننده است عنوان کرد: يکی از چالش‌های پيش روی استاندار جديد آذربايجان غربی احيای درياچه اروميه است. بنده خيلی مايل نيستم با آمار کام مردم عزيز را تلخ کنم، اما واقعيت اين است که با ۴۱ ميليارد تومان هيچ قدمی برای درياچه اروميه نمی‌توان برداشت و درياچه به اعتباری بالغ بر دو، سه هزار ميليارد تومان احتياج دارد.او اظهار داشت: وضعيت کنونی درياچه اروميه به معنای واقعی به شدت نگران‌کننده قلمداد می‌شود، بنابراين روی اين مقوله و راهکارهای موجود برای احيا و نجات اين درياچه بايد کار شود.
وی با اشاره به اينکه تبعات خشک شدن درياچه اروميه گريبانگير همه مردم ساکن در اين منطقه می‌شود افزود: همه استان‌های حومه از خشک شدن و مرگ اين تالاب بين المللی تاثير خواهند پذيرفت، بنابراين همت ملی برای احيای آن بايد شکل گيرد.
جهانگيرزاده از اينکه به نام درياچه اروميه دشت‌های جلفا آبياری می‌شود، اظهار تاسف کرد و گفت: هر نقطه از ايران اسلامی آباد و سرسبز شود موجب افتخار و سرافرازی است، ولی نبايد حق اين درياچه تضييع شود.
نمانيده مردم اروميه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اينکه از دست رفتن صنعت کشاورزی افزايش بيماری‌های مختلف در منطقه و… از جمله بديهی‌ترين آثار بی‌توجهی اين زيست‌بوم در آينده است، خاطر نشان کرد: زودبازده‌ترين و سريع‌ترين راهکار‌ها برای جلوگيری از پيشروی خشک شدن درياچه بايد به کار گرفته شود.
وی در پايان سخنان خود با عنوان اين مطلب که ظرفيت و توان کافی برای احيای درياچه اروميه وجود دارد خاطر نشان کرد: فقط کافی است اراده و همت جمعی برای عملی کردن اين موضوع در کشور، به‌ويژه در بين مسئولان آذربايجان‌غربی شکل گيرد.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: