بیانیه نهادهای حقوق بشری در مورد اعتصاب غذای زندانیان سیاسی

24 11 2013

images (1)در حالیکه اعتصاب غذای چندین زندانی سیاسی وارد هفته دووم خود شده است گزارشهای رسیده حاکی از وخامت حال تعدادی از این زندانیان اعتصاب کننده است.
بنابه گزارشهایی که به دست ما رسیده است چندین زندانی سیاسی در زندانهای بندر عباس و میناب در اعتراض به‌ وضعیت نامساعد وانواع نواقص موجود در زندان همچنین فشار روحی و جسمی همچنین تبعیضهای متواری از چانب مسئولین زندان بر زندانیان سیاسی کرد انها را وا واداشته است که به‌ اعتراض برخاسته‌ و دست به‌ اعتصاب غذای نامحدود بزنند.


بیانیه نهادهای حقوق بشری در مورد اعتصاب غذای زندانیان سیاسی

بیانیه نهادهای حقوق بشری و مدنی در مورد اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندانهای میناب و بندر عباس

در حالیکه اعتصاب غذای چندین زندانی سیاسی وارد هفته دووم خود شده است گزارشهای رسیده حاکی از وخامت حال تعدادی از این زندانیان اعتصاب کننده است.
بنابه گزارشهایی که به دست ما رسیده است چندین زندانی سیاسی در زندانهای بندر عباس و میناب در اعتراض به‌ وضعیت نامساعد وانواع نواقص موجود در زندان همچنین فشار روحی و جسمی همچنین تبعیضهای متواری از چانب مسئولین زندان بر زندانیان سیاسی کرد انها را وا واداشته است که به‌ اعتراض برخاسته‌ و دست به‌ اعتصاب غذای نامحدود بزنند.
بنا به این گزارشها ، ارژنگ داوودی زندانی سیاسی واقع در زندان بندر عباس از روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ناچار به اعتصاب غذا شد هم اکنون باوجود وخامت حال او به سلول انفرادی انتقال داده شدهاست. همچنین روز دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ علی مرادی زندانی سیاسی کرد که بیش از ده سال است که در زندان بهسر میبرد بهدلیل عدم رسیدگی پزشکان زندان و منتقل کردن وی از زندان بندر عباس به زندان میناب دست به اعتصاب غذا زداند.
همچنین در روز ٢٨ ابان افشین سهراب‌زاده, محمدحسین رضایی و کمال شریفی در زندان میناب، حسن جوانی و کریم موسی‌زاده در زندان بندرعباس و و درویش زندی که به اتهام همکاری با عضویت در احزاب کردی از زندان شهرستان ماکو به زندان بندرلنگه تبعید شده است، به جمع اعتصاب کنندگان پیوسته اند.
گفتنی است که انواع فشارهای روحی روانی، عدم رسیدگی به به وضعیت جسمی زندانیان از جانب پزشکان زندان همچنین تبعیض و شکنجههای روحی روانی علیه زندانیان سیاسی مدنی در زندانهای بندرعباس و میناب به شیوه‌ای نگران‌کننده افزایش یافته و تقریبا به امری عادی و روزانه مبدل شده است. تا جایی که زندانیان ، زندانهای میناب و بندر عباس را زندان جهمنی مینامند.
بر اساس ماده ی ٥ منشور جهانی حقوق بشر هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد. و در مادهی ٦ نیز که هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود همچنین در مادهی ٧ اشاره میکند به اینکه همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.
اعمال تبعیض امیز و شکنجه روحی روانی. عدم رسیدگی به وضعیت جسمی و نامساعد بودن محل نگهداری زندانیان کرد کاملا مغایر با شئون حقوق بشری است. جمعیت حوق بشر کرد و کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی این اعمال را بشدت محکوم کرده و از نهادهای بین اللملی از جملهگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد ، امنستی انترناسونال و همچنین دیدهبان حقوق بشر خواستاریم سریعا در این مورد اقدام نمایند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
جمعیت حقوق بشر کردستان (KMMK)
سازمانها و نهادهای زیر نیز از بیانیه پشتیبانی نمودهاند:
اتحادیه جوانان دمکرات کردستان ایران
سازمان جوانان کوردستان ایران
سازمان جوانان اتحاد انقلابیون کردستان .
اتحادیه‌ جوانان دمکرات شرق کوردستان
فدراسیون اتحادیه‌های جوانان کوردستان ایران
سازمان جوانان پیشرو
گروه کارجوانان و دانش آموختهگان پارته آزادی کوردستان
مرکز جوانان خبات کردستان ایران
جوانان حزب یاری کورد
کمیته اقوام و ملل کانون دفاع از حقوق بشر در ایران
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: