بیانیه نهادهای حقوق بشری درباره خطر جدی مرگ چهار زندانی کُرد

16 01 2014

Downloadچهار تن از زندانیان عقیدتی اهل سنت کُرد از ۱٣ آبان‌ماه امسال در اعتصاب غذا هستند. اکنون ۷٣ روز گذشته است و خطر مرگ به صورت جدی جانشان را تهدید می‌کند. این اقدام پر مخاطره زندانیان در پیگیری مطالبات به حق خود، با گذشت نزدیک به ۷٣ روز از اعتصاب غذا موجب نگرانی جامعه مدنی نسبت به سلامت جسمی ایشان شده است.
«حامد احمدی»، «جمشید دهقانی»، «جهانگیر دهقانی» و «کمال ملایی» چهار زندانی کُرد اهل سنت هستند که به‌ دلیل اعتصاب غذای طولانی، دچار خونریزی کلیه شده و صدمات جبران‌ناپذیر جسمی از جمله ضعف بینایی، تشنج بدنی، استفراغ، لرز شدید، سرگیجه و درد کلیه‌ها و درد قلب به آنان وارد شده‌ است.


بیانیه نهادهای حقوق بشری درباره خطر جدی مرگ چهار زندانی کُرد

در روزهای اخیر نیز خبرهایی از زبان پزشک زندان و سایر زندانیان درباره وخامت حال آنها گزارش شده است «معده آن‌ها به هم چسبیده است و اگر گاهی آب هم بنوشند، سریعا آب را استفراغ می‌کنند.»
پزشکان زندان بر این عقیده‌اند اگر زندانیان کُرد همچنان به اعتصاب غذایشان ادامه بدهند، با خطر مرگ مواجه خواهند شد. زندانیان کُرد اعتصاب‌کننده کماکان بر بی‌گناهی خود تاکید دارند؛ تنها خواسته‌اشان در این اعتصاب طولانی، تجدید دادرسی در یک دادگاه علنی و عادلانه و برگرداندن آنها به بند سابقشان در زندان رجایی‌شهر کرج بوده است.
از طرفی دیگر مسوولین زندان قزلحصار، اعتصاب‌کنندگان غذا را مورد تهدید و فشار قرار داده‌اند تا به اعتصاب غذای ۷٣ روزه خود پایان دهند. با وجود درخواست شخصیت‌ها و نهادهای حقوق بشری از حامد احمدی و جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی و کمال ملایی برای شکستن اعتصاب، این زندانیان همچنان به ادامه اعتصاب غذا، به عنوان تنها راه رساندن صدای خود برای یک دادرسی عادلانه پافشاری ورزیده‌اند. مسوولین رده‌بالای حکومت ایران در حقیقت‌ مسوول سلامتی تمامی زندانیان هستند و باید به‌ خواست مشروع و قانونی این زندانیان کُرد اهل سنت توجه نشان دهد.
این اقدام پر مخاطره زندانیان اهل سنت قزلحصار در پیگیری مطالبات به حق خود، با گذشت نزدیک به ۷٣ روز از اعتصاب غذا، موجب نگرانی جامعه مدنی نسبت به سلامت جسمی ایشان شده است. بنا به آخرین گزارش از وضعیت اعتصاب‌کنندگان، شرایط جسمی نگران‌کننده‌ای دارند و هر روز وضع جسمی آنها وخیم‌تر می‌شود و خطر مرگ این چهار زندانی را تهدید می‌کند.
از این رو ما به عنوان نهادهای حقوق بشری ضمن اعلام نگرانی نسبت به وضعیت جسمی زندانیان اعتصابی در زندان قزلحصار، بر استفاده از ظرفیت‌ها و روش‌های دیگر برای پیگیری این مطالبات؛ تاکید می‌کنیم و از این عزیزان می‌خواهیم با پایان دادن به اعتصاب خود به نگرانی جامعه‌ی مدنی و خانواده‌های خود نیز پایان دهند.
ما به عنوان تعدادی از نهادهای حقوق بشری، خواستار اقدام فوری نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی برای نجات قطعی جان این زندانیان هستیم. ما خواهان لغو حکم اعدام این چهار نفر و اعاده دادرسی و محاکمه عادلانه آنها هستیم؛ همچنین از مسوولان ایران می‌خواهیم با ایجاد فشار بر قوه قضائیه، خواستار پایان دادن به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در کشور ایران شوند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
(زیر مجموعه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان)
سازمان حقوق بشر اهواز
جمعیت حقوق بشر کردستان
کمیته بین‌المللی علیه اعدام
کمیته کوردهای مقیم امریکا برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ – ۲۰۱۴January ۱۶


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: