چهل شکارچی در سقز، شکار را برای همیشه کنار گذاشتند

8 05 2014

Download (3)موج کنار گذاشتن شکار و صید، شکستن تفنگ، آزادسازی پرندگان و حیوانات، سوزاندن قفس‌ها و نوشتن قسم نامه در میان شکارچیان کردستان این بار در سقز، جلوه‌ای دیگر یافت تا این حرکت‌های مردمی در حفظ تنوع زیستی گستردگی بیشتری یابد….در ادامه روند حرکت نمادین شکارچیان در کردستان، ۴۰ شکارچی سقزی شکار را برای همیشه کنار گذاشتند.


چهل شکارچی در سقز، شکار را برای همیشه کنار گذاشتند

به گزارش ایلنا از سنندج، موج کنار گذاشتن شکار و صید، شکستن تفنگ، آزادسازی پرندگان و حیوانات، سوزاندن قفس‌ها و نوشتن قسم نامه در میان شکارچیان کردستان این بار در سقز، جلوه‌ای دیگر یافت تا این حرکت‌های مردمی در حفظ تنوع زیستی گستردگی بیشتری یابد.

استان کردستان با قرار گرفتن در امتداد رشته کوه زاگرس و با دارا بودن آب هوای معتدل و کوهستانی و داشتن ذخیره‌گاه‌های مناسب، چشمه سار‌ها، کوه‌های سربه فلک کشیده، تنوع اقلیمی فراوان، جنگل‌های عظیم بلوط و رودخانه‌های دائمی به یکی از بهترین مناطق برای تنوع حیات وحش را ایجاد کرده است؛ این امر موجب شده تا شکارچیان استان کردستان را مکانی مناسب برای شکار و صید گونه‌های جانوری انتخاب کنند.

از سال گذشته تاکنون موج عظیم و قابل تقدیری در میان شکارچیان کردستان که سال‌ها سابقه شکار داشتند به راه افتاد و آن ندامت و احساس پشیمانی از شکار در شهرهای مختلف استان به وجود آمد و بار دیگر فرهنگ والای مردمان این دیار و بوم را به رخ جهانیان کشاند.

اداره کل حفاظت محیط زیست در برنامه‌های آموزشی خود در گذشته، به دنبال جلوگیری از شکار در مناطق تحت مدیریت استان بود، که خوشبختانه هم اکنون دیگر خود مردم میزبان این اداره کل شده‌اند و با تماس‌های مکرر و چینش برنامه‌های رهاسازی و شکستن قفس و ادوات شکار خود داوطلب می‌شوند و با دعوت از دیگر مردم استان خواستار پاک و عاری از هرگونه شکار و صید شده و این اصالت و فرهنگ و طبیعت دوستی مردم کردستان را نشان می‌دهد.

در همین راستا مردم شهرستان سقز در پنجمین برنامه‌‌ رها سازی و شکستن و سوزاندن قفس، بیش از ۴۰ شکارچی حدود ۶۰ کبک را در امان طبیعت‌‌ رها سازی کردند و قفس‌ها شکسته و سوزانده شد.

کار‌شناسان و دوستداران محیط زیست امیدوارند با تداوم و قوت گرفتن این حرکت خودجوش مردمی در کنار گذاشتن شکار، معدوم کردن ادوات شکار، تحویل و‌‌‌ رها سازی پرندگان؛ استان کردستان به سوی سرزمینی عاری از شکار و تخلف زیست محیطی و استانی پاک در این زمینه تبدیل شود و روزی فرا رسد که هیچکس برای پروانه شکار به ادارات محیط زیست مراجعه نکنند.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: