دانش آموزان آواره در قصرقند ـ چرا مدارس را اجاره می دهند؟

14 05 2014

balouch-darsمدارس بخش تلنگ در جنوب سیستان و بلوچستان فاقد آب و برق است
مسئولان: عده ای مظلوم نمایی می کنند
بخش تلنگ در جنوب سیستان و بلوچستان و از توابع شهرستان قصر قند یکی از مناطقی است که دانش آموزان آن به گفته بخشدار این منطقه در زیر سایه درختان و کلاس های بدون سقف مجبور به درس خواندن هستند و از هر گونه امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و حتی دستشویی در مدرسه محروم هستند اما مدیر کل آموزش و پرورش استان اعتقاد دارد که وضعیت به این شکل نیست و عده ای قصد مظلوم نمایی دارند.


دانش آموزان آواره در قصرقند ـ چرا مدارس را اجاره می دهند؟

به گزارش ندای زاهدان بخش تلنگ در جنوب سیستان و بلوچستان و از توابع شهرستان قصر قند یکی از مناطقی است که دانش آموزان آن به گفته بخشدار این منطقه در زیر سایه درختان و کلاس های بدون سقف مجبور به درس خواندن هستند و از هر گونه امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و حتی دستشویی در مدرسه محروم هستند اما مدیر کل آموزش و پرورش استان اعتقاد دارد که وضعیت به این شکل نیست و عده ای قصد مظلوم نمایی دارند.

بخشدار تلنگ با بیان اینکه تعداد 3 هزار و 200 دانش آموز در تعداد 50 مرکز آموزشی در این بخش مشغول به تحصیل هستند اظهار داشت: از این تعداد فضای آموزشی متاسفانه 41 مدرسه فاقد آب آشامیدنی و بهداشتی هستند.

محمد شاهوزایی بیان داشت: علاوه بر این از تعداد 50 مرکز آموزشی تعداد 30 مدرسه فاقد امتیاز برق است که دانش آموزان به دلیل فرار از گرما مجبور هستند به زیر سایه درخت ها پناه بیاورند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل نبود آب شرب در اکثر به اتفاق مدارس و فضاهای آموزشی این بخش دانش آموزان با مشکلات بهداشتی عدیده همچون نبود آبخوری و دستشویی مواجه بوده و رعایت مسائل بهداشتی در این مدارس به دست فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: از تعداد 50 مدرسه در این بخش تعداد 40 مدرسه فاقد ساختمان استاندارد بوده و به صورت خشت و گلی و یا کپری و یا زیرسایه درخت تشکیل می شود.

کلاسی بدون سقف

وی گفت: در روستای «کوچو بالا» و در بخش تلنگ 43 دانش آموز از سال 1380 در به اصطلاح مدرسه ای با عنوان «شهید دهمرده» تحصیل می کنند که بیش از 13 سال است از هر گونه امکانات و یا حتی سقف برای سرپناه دانش آموزان محروم بوده است.

شاهوزایی به مهر گفت: این کلاس درسی بدون سرپناه دو سال پیش نیز به دلیل افتادن یک مار از سقف کلاس به میان دانش آموزان یک بار تعطیل شد و تا یک هفته دانش آموزان از آمدن به سر کلاس خودداری می کردند.

وی گفت: این مدرسه دارای کلاس 4 پایه است که تنها امکانات آن به یک دیوار خشت و گلی منحصر شده است.

اتاق هایی که دانش آموزان را فراری می دهد
بخشدار تلنگ همچنین به مهر گفت: برای حل این مشکل یک کانکس آهنی با ظرفیت 17 نفربه این مدرسه اهدا شده است که متاسفانه به دلیل نداشتن امتیاز برق و وسایل خنک کننده و همچنین کمبود جا نمی توان دانش آموزان را در آن نگاه داشت.

شاهوزایی ادامه داد: این مشکل در مدارس دیگر نیز دانش آموزان را با مشکل مواجه کرده است چنانچه که در مدرسه «گرزی زهی «در بخش تلنگ نیز که بیش از 9 سال سابقه دارد با تلاش بسیار زیاد تنها موفق به دریافت یک کانکس آهنی شدیم که این مکان نیز به دلیل عدم برخورداری از امتیاز آب و برق، دانش آموزان را مجبور کرده است که از رفتتن به داخل این اتاقک آهنی خودداری کرده و مانند گذشته همان سایه درختان را به این اتاقک ها ترجیح دهند.

مدارس بخش تلنگ در جنوب سیستان و بلوچستان فاقد آب و برق است/ مسئولان: عده ای مظلوم نمایی می کنند

تهدید به جای حمایت

بخشدار تلنگ در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون این مشکلات را منعکس نکردید در گفتگو با مهر اظهار داشت: متاسفانه تاکنون مکاتبات انجام شده ثمری در بر نداشته است و در آخرین اقدام در خصوص انعکاس این مطلب که بچه های مدرسه کوچو در ویرانه درس می خوانند سازمان آموزش و پرورش به جای حمایت ابزار تهدید را در دست گرفت.

محمد شاهوزایی بیان داشت: با وجود اینکه مدیر کل سازمان آموزش و پرورش هنوز بخش تلنگ را از نزدیک مشاهده نکرده است و خبری از وضعیت نگران کننده این دانش آموزان ندارد اما به جای حمایت بسیاری از مسئولان این بخش را که در انعکاس این مطلب به رسانه ها نقش داشتند تهدید به انفصال خدمت کرده است.

وی بیان داشت: مردم این بخش محروم امتیاز خاصی را از مدیر آموزش و پرورش نمی خواهند بلکه تنها یک دیوار و سقف ساده برای تحصیل فرزندانشان می خواهند و این امتیاز نیز برای آنها نمی ماند بلکه تضمین کننده فردای مردمان این مرز و بوم است.

وی بیان داشت: آیا مدیری حاضر می شود که فرزندش در کلاسی درس بخواند که نه آب دارد، نه دستشویی و نه سقف و حتی دیوار های غیر مقاوم و خشت و گلی جان فرزندش را نیز تهدید می کند؟

وی بیان دشت: مردم این منطقه انتظار دارند در حالی که مشکلات مالی بر هیچ شخصی پوشیده نیست حداقل مدیرت محترم این سازمان درد مردم را با ابراز همدردی التیام می بخشید نه با متم کردن مردم به دروغگویی موجب دلسردی و نارحتی مردم شود!

داستان مدرسه کوچو مظلوم نمایی است

در همین رابطه مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تحصیل دانش آموزان روستای کوچو در یک کلاس انباشته از مواد زاید و مخروبه مظلوم نمایی است به خبرنگاران گفت: مطبوعات و رسانه ها باید به جای به تصویر کشیدن و مظلوم نمایی عده ای برای رسیدن به اهداف خاص، منعکس کننده حقایق باشند.

علیرضا نخعی بیان داشت: عده ای با عکس گرفتن تعدادی دانش آموز در چهار دیواری خرابه و انتشار آن سعی داشتند برای مسئولان حساسیت ایجاد کنند تا یک مدرسه در این روستا احداث شود.

وی گفت: فضای واقعی محل تحصیل این بچه هایی که در چهاردیواری از آنان عکس گرفته شده و منتشر شده است، یک کانکس دو کلاسه و نزدیک به 50 متر وسعت در روستای کوچو بالا در شهرستان قصرقند است.

وی گفت: چند روز پیش عکسی از دانش آموزان در حال تحصیل در میان وسایل زاید در این بخش برداشته شده است که از کمترین امکانات بی بهره هستند اما واقعیت اینست این عکس در مکانی برداشته شده است که از 16 سال پیش تا الان جنبنده ای وارد آن نشده است.

وی بیان داشت: این عکس با عنایت بخشدار منطقه، اعضای شورای اسلامی و شماری از معتمدان منطقه نه با سوء نیت بلکه با فکر اینکه اگر بچه ها را ببرند در این چهار دیواری از آنان عکس بگیرند در ساخت مدرسه تسریع می شود انجام شده است.

وی ابراز داشت: این افراد از این موضوع غافل بودند که اینگونه خبررسانی و مظلوم نمایی کردن یک جور نقض غرض می شود و تمام رسانه های داخلی و خارجی فکر می کنند آموزش و پرورش استان فضای خود را اجاره داده و دانش آموزان در خرابه ها تحصیل می کنند.

نخعی گفت: آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان دارای یک فضای نوساز 9 کلاسه در این منطقه است که دو کلاس آن خالی است و اهالی روستای کوچو بالا می توانند دانش آموزان خود را در قالب طرح روستا مرکزی در این کلاس ها ساماندهی کنند.

وی افزود: کانکس آموزش و پرورش از اوایل سال تحصیلی برای بهتر شدن محل آموزش دانش آموزان در روستای کوچو بالا مستقر شده و محل تحصیل بچه های این روستا الان کانکس است.

نخعی ادامه داد: اهالی در زمان حضور کارشناسان آموزش و پرورش بچه ها را از کانکس خارج و در سایه بان کنار کانکس مستقر و سیم برق کولر گازی را با هدف نشان دادن نبود امکانات سرمایشی پاره کردند تا مسئولان را وادار به ساخت کلاس درس در روستای خود کنند.

وی با بیان اینکه این کانکس اوایل سال تحصیلی به صورت موقتی در منطقه مستقر شده است، گفت: ساخت مدرسه برای روستای کوچو بالا در اولویت پروژه های احداثی قرار دارد و حداکثر تا سال آینده راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: ما اهالی منطقه را به دروغ گویی متهم نکردیم بلکه گفتیم بچه ها را در صحنه واقعی تحصیلشان نشان ندادید و این کار اخلاقی نیست، شما اگر می خواهید مظلومیت منطقه را به تصویر بکشید بگویید که دانش آموزان در کانکس تحصیل می کنند و کانکس محیط استانداردی ندارد، هوای آن گرم است و کیفیت آموزش در آن پایین است.

مدارس بخش تلنگ در جنوب سیستان و بلوچستان فاقد آب و برق است/ مسئولان: عده ای مظلوم نمایی می کنند

تاریخ کپرزدایی در سیستان و بلوچستان

با وجود اینکه بارها در طی 8 سال گذشته مسئولان اعلام کرد‌ه‌اند که مدارس کپری از سطح کشور جمع‌آوری شده است و چندین بار جشن تکراری کپرزدایی در این استان برگزار شده است ولی متأسفانه این وعده تاکنون عملی نشده‌است.

در حال حاضر به گفته کارشناسان هزاران مدرسه خشت و گلی و غیرمقام در سیستان و بلوچستان وجود دارد که با وقوع زمین لرزه دراستان هر بار زنگ خطر نیز برای دانش آموزان استان و آموزش و پرورش به صدا در می اید و ظاهرا حذف مدارس کپری دراستان سیستان و بلوچستان ماجرایی طولانی دارد که پایانی ندارد.

دی‌ماه 86 حبیب الله دهمرده استاندار وقت سیستان و بلوچستان از حذف مدارس کپری خبر داد و به رسانه های اعلام کرد: حذف مدارس کپری توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس از افتخارهای دولت نهم در این استان است.

وی در آن سال مدعی شد در سفر نخست رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت به سیستان و بلوچستان ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای حذف مدارس کپری اختصاص یافته است و با پیگیری‌های انجام شده این رقم به ۱۷۰میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال افزایش خواهد یافت.

به فاصله یک سال پس از رفتن دهمرده از استانداری سیستان و بلوچستان علی محمد آزاد استاندار جدید نیز در15 بهمن1387 مدعی شد که تا پایان همان سال87 تمام مدارس کپری سطح استان به‌طور کامل حذف خواهند شد این در حالی بود که استاندار پیشین نیز از حذف مدارس کپری در این استان خبر داده ‌بود و این قول هیچ وقت جامه عمل به تن نپوشانید.

علی محمد آزاد در 12 اردیبهشت سال 1388 اعلام کرد که دولت نهم طلایه‌ دار حذف مدارس کپری در مناطق محروم استان است و با احداث 830 کلاس درس مدارس کپری منطقه برای همیشه به تاریخ پیوست.

آزاد در مصاحبه با رسانه های خبری مدعی شد دولت نهم با اختصاص 200 میلیارد ریال همه مدارس کپری را حذف و به جای آنها فضاهای آموزشی مناسب با امکانات لازم بنا کرده است.

تاکیدات استاندار و مسئولان سازمان نوسازی و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در حالی به سرعت در رسانه های کشوری بازتاب یافت که بیش از صد ها مدرسه فرسوده و کلاس کپری در استان پابرجا بود.

در همین زمان با وجود گزارش های ارسالی توسط رسانه ها مبنی بر وجود مدارس کپری باری دیگر وزیر آموزش و پرورش وقت وجود مدارس کپری در کشور را انکار کرد و گفت: کجا مدرسه کپری داریم؟ کدام استان؟ شما مدارس کپری را به من نشان بدهید!

در همین زمان مصادف با اردیبهشت ماه سال 87 معاون اجرایی اداره‌کل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان وعده کرد که از مهر ماه 87 شاهد هیچ‌گونه مدرسه کپری در سیستان و بلوچستان نخواهیم بود و جشن کپرزدایی مدارس برگزار خواهد شد.

‌براساس اظهار نظر معاون سازمان نوسازی مدارس کشور قرار بود همه مدارس کپری تا دهه فجر سال 87 به مدارس استاندارد تبدیل شود که باز هم این وعده عملی نشد.

بابک رحیمیان مهر

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
balouch-darsمدرسه سال 91 اجاره داده شد/ دانش آموزان آواره اند
زاهدان – ایرنا – واگذار شدن یک مدرسه روستایی به بخش خصوصی برای درآمدزایی در بخش ˈتَلنگˈ از توابع شهرستان ˈقصرقندˈ در جنوب سیستان و بلوچستان باعث شده کلاس های درس دانش آموزان در اصطبل حیوانات یا زیر سایه درختان تشکیل شود.
مدرسه سال 91 اجاره داده شد/ دانش آموزان آواره اند
بخشدار تلنگ روز شنبه در این رابطه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این فضای آموزشی که از آن به عنوان مدرسه راهنمایی دخترانه استفاده می شده از اردیبهشت سال 1391 به یک شرکت ساختمانی و تاسیساتی اجاره داده شد که در نتیجه شماری از دانش آموزان روستای کوچو ترک تحصیل کرده و یا در مکان های غیراستاندارد از جمله اصطبل یا زیر سایه درخت تحصیل می کنند.

وی ابراز داشت: روستای کوچو دارای دو مدرسه است که در یکی از آن ها به نام شهید دهمرده 43 دانش آموز دختر و پسر همزمان تحصیل می کنند.

وی با بیان اینکه سه هزار و 230 دانش آموز بخش تلنگ در فضاهای آموزشی غیراستاندارد مشغول تحصیل هستند، گفت: از مجموع 57 مدرسه منطقه 30 مورد فاقد برق و 43 مدرسه فاقد آب آشامیدنی است.

وی افزود: همچنین از مجموع این 57 مدرسه دست کم 40 مورد فاقد ساختمان استاندارد است بطوریکه اغلب آنها خشت و گلی و یا کپری هستند در نتیجه برخی کلاس ها در اصطبل حیوانات یا زیر سایه درختان تشکیل می شود.

بخشدار تلنگ خاطرنشان کرد: پیگیریهای مردم و مسوولان محلی کارساز نبوده است و اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان توجهی به کمبودهای آموزشی منطقه و مشکل اهالی ندارد.

شاهوزهی اظهار داشت: در حالیکه آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان بحث مدارس هوشمند را مطرح می کند، استفاده از حداقل تجهیزات آموزشی برای دانش آموزان تلنگ به آرزو و رویای دست نیافتنی تبدیل شده است.

ˈعبدالمجید هوتˈ رییس شورای اسلامی روستای کوچو نیز به ایرنا گفت: تاکنون مکاتبات زیادی با آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان برای حل مشکل فضای آموزشی انجام داده ایم اما پاسخ یا ترتیب اثری داده نشده است.

وی مدارک و قبوضی را در اختیار خبرنگار ایرنا قرار داد که بر اساس آن شرکت خصوصی مربوطه اجاره بهای مدرسه روستا را به آموزش و پرورش پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: مدرسه ای که به بخش خصوصی اجاره داده شده است به دلیل استفاده نامناسب و دپوی وسایلی همچون بشکه سوخت، لوله، چوب و نظایر آن دچار آسیب و شکستگی دیوار، پنجره و شیشه ها شده است.

ˈعلی رضا نخعیˈ مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با ابراز بی اطلاعی از این موضوع قول بررسی و رسیدگی داد.

شهرستان قصرقند به فاصله 600 کیلومتری جنوب زاهدان در حوزه آبریز رود کاجو قطب کشاورزی است و با وجود جاذبه های گردشگری کمتر معرفی و شناخته شده است.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: