ما اهل خشونت نیستم، جُرم ما تبلیغ اهل سنت است

13 12 2014

00000000000000041گزارش ٤٠ فعال اهل سنت محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر
81 نفر از زندانیان عقیدتی اهل سنت در زندان رجايی‌شهر كرج، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به صورت غیرعلنی و نمایشی، بدون بهره‌مندی از حقوق ابتدایی از جمله حق اختیار وکیل مدافع، محاکمه شده‌اند.


ما اهل خشونت نیستم، جُرم ما تبلیغ اهل سنت است

۴۰ نفر از این زندانیان، به اعدام و سایرین نیز به سال‌های طولانی مدت حبس محکوم شده‌اند. حکم اعدام ۱۴ نفر از آنها تاکنون تایید شده‌ و هر لحظه خطر اعدام آنها وجود دارد.
بنابه گزارش كمپين دفاع از زندانيان سياسی و مدنی، ۳۹ نفر از این محکومان، کُرد و یک نفر بلوچ هستند. این افراد فعالان مذهبی اهل سنت بوده و در دادگاه انقلاب به محاربه، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام محکوم شده‌اند. آنها اتهام‌های وارده را رد کرده‌اند.
نام این ۳۳ زندانی به ترتیب حروف الفبا؛‌ شاهو ابراهیمی، حامد احمدی، شهرام احمدی، عالم برماشتی، امید پیوند، سیدعبدالهادی حسینی، جهانگیر دهقانی، جمشید دهقانی، محمدیاور رحیمی، بهمن رحیمی، مختار رحیمی، عبدالرحمان سنگانی، فرزاد شاه‌نظری، بهروز شاه‌نظری، کاوه شریفی، آرش شریفی، امجد صالحی، محمد غریبی، وریا قادری فرد، محمدکیوان کریمی، صدیق محمدی، پوریا محمدی، طالب ملکی، کمال ملایی، سیدجمال موسوی، کیوان مؤمنی‌فرد، تیمور نادری‌زاده، فرشید ناصری، برزان نصرالله‌زاده، احمد نصیری، ادریس نعمتی، فرزاد هنرجو و کاوه ویسی است.
هفت تن دیگر از محکومان، به دلیل فشارهای وارده از سوی تیم‌های بازجویی تاکنون نخواسته‌اند نامشان از سوی رسانه‌ها یا سازمان‌های حقوق بشری منتشر شود.
جزییات اتهام‌های وارده به این زندانیان در پی آمده است؛
«محاربه»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام از طریق سخنرانی در مساجد، دانشگاه و مکان‌های عمومی»، «برگزاری کلاس‌های اعتقادی و سیاسی»، «گذراندن دوره طلبگی»، «جمع کردن صدقات زکات فطر و پخش کردن آن میان فقرا»، «توزیع کتب و سی‌دی‌های دینی»، «در اختیار قراردادن منزل برای برگزاری کلاس‌های اعتقادی و سیاسی»، «برگزاری شعائر دینی که از جانب دولت ممنوع است (شرکت در نماز عید در وقت مطابق شرع اهل سنت در مصلای خارج از شهر)»، «تامین هزینه‌های مصرفی در امور تبلیغات»، «برگزاری کلاس برای طلاب علوم شرعی و تدریس کتب شرعی برای طلاب» و «نگهداری کتب اعتقادی اهل سنت و سی‌دی‌های سخنرانی.»
از ۳۳ زندانی یادشده که اطلاعات خود را در اختیار «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» گذاشته‌اند، یک نفر در سال 87، ۱۶ تن در سال ۸۸، ۱۴ تن در سال ۸۹ و دو نفر در سال ۹۰ دستگیر شده‌اند.
بیش‌تر این زندانیان متولد دهه ۶۰ هستند و براساس اطلاعات موجود، فقط تیمور نادری زندانی کُرد، ۴۹ سال سن دارد.
مقامات قضایی ادعا کرده‌اند که این زندانیان، جرایم امنیتی مرتکب شده‌اند. پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، خواستار توقف اجرای حکم اعدام چهار تن از این زندانیان شده بود.
در متن این بیانیه به اتهام‌ها و زمان دستگیری این متهمان اشاره شده است: «این چهار تن متهم به دست داشتن در ترور ملامحمد شیخ‌الاسلام شده‌اند، اما این زندانیان مدعی هستند که تاریخ دستگیری آنها دو ماه پیش از ترور شیخ‌الاسلام بوده است و دلیل انتصاب این اتهامات به آنها تنها به دلیل تبلیغات مذهبی و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز آنها است.»
یک زندانی اهل سنت به كمپين دفاع از زندانيان سياسی و مدنی گفته: «با گروه‌های تندرو، ارتباط نداریم.»
یکی از این محکومان که به دلایل امنیتی، مایل به ذکر نام خود نیست؛ در پاسخ به این‌که آیا زندانیان یاد شده عضو گروهی خاص هستند یا خیر، می‌گويد: «ما در هیچ گروه خاصی عضویت نداریم و ارتباط دادن ما با گروه‌های تندرویی که در منطقه فعال هستند، در حق ما ظلم بزرگی است. بارها طی بیانیه‌های مختلف خود را مبرا از گروه‌های تندرو در منطقه دانسته‌ایم و گفته‌ایم که ما اهل خشونت نبوده و نیستم و فقط جرم ما تبلیغ عقاید اهل سنت و اعتراض به توهین‌هایی بوده که به عقاید اهل سنت توسط افراد تندرو حکومتی شده که نمونه آن آخوند بیژن داوطلب و آخوند جویباری و گفته‌های ابراهیم حاتمی‌کیا و خیلی موارد دیگر بوده است. فعالیت ما در حد روشن کردن مردم نه بیشتر بوده است.»
این زندانی درباره نام گروهی که زندانیان اهل سنت متهم به عضویت در آن هستند گفته است: «به ما می‌گویند عضو گروه‌های سلفی هستیم. نام مشخصی ندارد. یعنی گروه متشکلی وجود ندارد که متهم به عضویت در آن گروه باشیم. باز هم تکرار می‌کنم همه ما گروه‌های تندروی منطقه را محکوم می‌کنیم و معتقدیم اسلام هم همیشه ضربه از تندروی خوارج خورده و طی چند بیانیه اعلام کردیم که ما با هیچ گروهی ارتباط نداشتیم و اصلا اهل خشونت نیستیم.»
او درباره ارتباط و میزان آشنایی این زندانیان با یکدیگر گفته است: «اصلا اکثر این افراد بازداشتی همدیگر را نشناخته‌اند و فقط وجوه مشترک‌شان مذهبی بودن و ارتباط با مساجد بوده، یعنی بعضی از ما تا روز دادگاه نیز همدیگر را نمی‌شناختیم، ولی در یک پرونده محکوم شده‌ایم.»
به گفته این زندانی؛ «چند تن از زندانیان یادشده مانند پوریا محمدی، یاور رحیمی و امید پیوند دانشجو هستند و بقیه هم شغل آزاد داشتند.»
این زندانی از نهادهای مدافع حقوق بشر خواسته که «بدون تعصب به پرونده این چهل نفر جوان بپردازند و به شعارهایی که می‌دهند جامه عمل بپوشانند» و به آنان «کمک کنند تا صدای مظلومیتی که سال‌هاست که خاموش شده به گوش جهانیان برسد.»
وی که خواهان «عفو و آزادی مشروط برای کلیه زندانیان اهل سنت» است، درباره شرایط زندانیان اهل سنت در زندان رجایی‌شهر که خانواده‌های آنان اغلب ساکن شهرهای غرب ایران هستند گفته است: «زندان در هر شرایطی سخت است ولی اگه آدم در شهر خودش بود حداقل خیلی از چیزها جبران می‌شد. سختی سفر خانواده‌ها برای ملاقات و هزینه دوری راه هست. اگر هر هفته خانواده را می‌دیدی روی روحیه خیلی تاثیر داشت. به نظرم اگر برای زندانیان سیاسی تلفن مهیا کنند تا بتوانند با خانواده‌هایشان و وکیل پرونده تلفنی صحبت کنند خیلی خوب بود.»
این زندانی اهل سنت «ملاقات حضوری با وقت کافی»، «نبودن دیوار مابین خانواده و زندانی در زمان ملاقات»، «حق مرخصی به ویژه هنگام فوت و ازدواج اقوام درجه یک» و «بهبود وضعیت غذا و بهداری زندان» را از جمله ضرورت‌هایی دانسته که لازم است در زندان رجایی‌شهر به آن رسیدگی شود.
پیش از این، شش زندانی عقیدتی و سیاسی اهل سنت در زندان قزل‌حصار کرج از طریق چوبه ‌دار اعدام شدند. شش تن از ۴۰ زندانی اهل سنت پیش از این در نامه‌ای به اعدام شش زندانی یاد شده اعتراض کردند.
در این نامه که در سالگرد اعدام این شش نفر نوشته شده است: «شش تن از دوستان و هم‌قطاریان ما به نام‌هاى اصغر رحیمی، کیوان زندکریمی، بهنام رحیمی، محمدظاهر بهمنی، هوشیار محمدی و بهرام احمدی به خاطر جرمى که هرگز مرتکب آن نشده بودند اعدام شدند.»


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: