دعوت زندانیان سیاسی وفعالین مدنی، آری به اجرای بدون قید و شرط اعلامیه حقوق بشر

26 12 2014

00000000000023جمعی از زندانیان سیاسی و فعالین سیاسی – مدنی با امضای نامه‌ای خطاب به مردم ایران، خواستار پیوستن به کمپین اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی حقوق بشر شدند. متن کامل نامه این زندانیان که در اختیار «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» قرار گرفته در پی می‌آید.


دعوت زندانیان سیاسی وفعالین مدنی، آری به اجرای بدون قید و شرط اعلامیه حقوق بشر

http://kampain.info/mer.php?id=1586

هموطنان گرامی!
شصت و شش سال پیش درمجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلامیه‌ای به تصویب رسید که به دنبال هزاران سال تلاش و مبارزات بشر درجهت« شناسایی حیثیت ذاتی کلیه اعضای خانواده‌ی بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آن» به دست آمده است. مجمع عمومی در دهم دسامبر ۱۹۴۸ این اعلامیه را در۳۰ ماده به عنوان «اعلامیه جهانی حقوق بشر» تصویب و منتشر و آن را به عنوان «آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه‌ی ملل» اعلام کرد. درسال ۱۳۵۴ پس از تصویب در مجلس شورای ملی، این اعلامیه نیز از جمله قوانین و مقررات ایران گردید.
همچنین به موجب اصول ۳ و ۹ و ۷۷ قانون اساسی کنونی ایران و نیز ماده‌ی ۹ قانون مدنی فعلی که حکومت مدعی است این قوانین براساس دستورات قرآنی و از جمله فرمان «اوفوا بالعقود» می‌باشد، پس اعلامیه از جمله قوانین و قواعد الزام‌آور بوده و به لحاظ ماهیت جهان‌شمولی‌اش و تعهدات مندرج در متن پیش‌نویس که در تاریخ فوق به تصویب رسید، بر کلیه‌ی قوانین داخلی (اساسی و عادی) رجحان و برتری دارد و قبول بدون قید و شرط این اعلامیه حکایت از آن دارد که اضافه کردن هرگونه قید و شرطی صرفاً برای فرار از اجرای تعهدات مندرج در آن بوده و فاقد و جاهت قانونی و شرعی می‌باشد. مطالعه‌ی این اعلامیه و مقایسه‌ی تطبیقی آن با برخی از مواد قانون اساسی موجود، نشان می‌دهد که برخلاف بسیاری از گفته‌ها، تضادی میان آنها وجود ندارد و بنابراین هیچ بهانه‌ای برای عدم اجرای این اعلامیه‌ی جهانی پذیرفته نیست. (این مقایسه‌ی تطبیقی توسط یکی از حقوق‌دانان برجسته‌ی کشور صورت گرفته که برای آگاهی، در پیوست تقدیم می‌گردد.)
هموطنان گرامی!
اکنون که به نوزدهم آذر سالروز تصویب این اعلامیه نزدیک می‌شویم باید پرسید که چرا پس از گذشت بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه با اهداف قانون‌گرایی و داشتن (عدالت‌خانه عظمی) برای یکسانی حقوق و یکسان زیستن در پناه قانون و قبول «اعلامیه جهانی حقوق بشر» قانون‌گرایی در میهن ما نهادینه نمی‌شود و به کرات حقوق بنیادین فوق نقض گردیده است. نمونه بارز چنین نقض حقوقی در مورد کسانی است که به لحاظ داشتن آراء و عقاید متفاوت سیاسی وعقیدتی در دادگاه‌های غیرقانونی و به صورت غیرمنصفانه و غیرقانونی مورد تعقیب قرار گرفته و محکوم می‌گردند.
ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی‌شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق «اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر» ازکلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت درکمپین «تلاش درجهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر» نشان دهیم که ایرانیان خواهان «آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر» هستند.
بیائید تلاش کنیم برای «ظهور دنیایی که درآن افراد بشر در بیان و عقیده آزاد و از ترس، فقر، جهل و ستم فارغ باشند»، بیائید برای «حقوق اساسی‌ بشر و مقام و ارزش فرد انسان» تلاش کنیم. مطمئن باشیم که چنین تلاشی «حسن تفاهم مشترکی نسبت به این حقوق و آزادی‌ها» را به وجود خواهد آورد. «کمپین» تلاش وعزم راسخ یکایک ما را برای رسیدن به دنیای بهتر و پیشرفت فردی واجتماعی، نشان خواهد داد.
بیائید تلاش کنیم و با راه اندازی و شرکت در کمپین فوق خواست اصلی‌ خود را به وجدان بیدار و آگاه جهانیان اعلام نماییم. آری اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر و میثاقین خواست و آرزوی ماست.

1. حسن آشتیانی
2. بهنام ابراهیم‌زاده
3. وحید اصغری
4. رسول بداقی
5. بهروز توکلی
6. وحید تیزفهم
7. لطیف حسینی
8. افشین حیرتیان
9. کیوان رحیمیان
10. سعید رضایی
11. ۱۱ شاهرخ زمانی‌
12. سیدمحمد سیف‌زاده
13. ایقان شهیدی
14. سیامک صدری
15. حشمت‌الله طبرزدی
16. سعید عابدینی
17. فرهاد فهندژ
18. اصغر قطان
19. سعید ماسوری
20. کامران مرتضایی
21. فواد مقدم
22. اسدالله هادی
23. شهرام احمدى
‌‌مقایسه تطبیقی بعضی‌ از مواد اعلامیه حقوق بشر و قانون اساسی
۱- هر انسانی‌ به محض تولد دارای حقوق یکسان و مساوی بوده و رنگ و جنس، نژاد، زبان، مذهب و عقاید سیاسی و یا هر عقیده‌ی دیگر موجب رجحان و برتری فرد بر فرد دیگر نخواهد بود و هرگونه تبعیض مردود اعلام گردیده است. مواد ۱ تا ۷ اعلامیه و این شخص حق حیات و آزادی و برخورداری از امنیت شخصی‌ دارد. ماده ۳ اعلامیه، تقریباً شباهت به مواد ۱۹-۲۰ و بندهای ۹-۴ قانون اساسی و ماده ۴۵۶ قانون مدنی دارد.
۲- بیگاری، بردگی، شکنجه و هر نوع رفتار غیرانسانی‌ و تحقیرآمیز ممنوع و هر فرد حق دارد در هر کجا به درپیشگاه قانون به رسمیت شناخته شود. (ماده ۴ اعلامیه) معادل مواد ۹ و ۱۱۴ اصل سوم و ۳۸ و ۳۹ و ۴۳ قانون اساسی ایران.
۳- همه درمقابل قانون یکسانند و باید بدون هیچ تبعیضی مورد حمایت قانون قرار بگیرند. هرکس حق دادخواهی در محاکم صالحه قضایی را درقبال اعمالی را دارد که ناقض حقوق بنیادین است که قانون اساسی‌ یا هر قانون دیگر به او اعطاء نموده است (مواد ۷ و ۸ اعلامیه و اصول ۳۸ و ۳۹ قانون اساسی).
۴- هیچ‌کس را نباید خودسرانه دستگیر، توقیف یا تبعید نمود. هرکس حق دارد با مساوات کامل از امکان بازپرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی‌‌طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده برخوردار باشد. نظر به اصل برائت و اصل قانونی‌ بودن جرم و مجازات و عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری و انطباق عمل ارتکابی اتهامی با قانون حکم، هر شخص تا اتهامش در دادگاه مستقل بی‌طرف ثابت و قطعی نشده بی‌گناه فرض می‌‌شود و ازحق دفاع مشروع و دادرسی منصفانه و بی‌طرفانه برخوردار است (مواد ۹، ۱۰، ۱۱ اعلامیه برابربا اصول ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۶. ۳۷ قانون اساسی‌ و مواد ۲ و۱۰ قانون مجازات اسلامی).

۵- هیچ‌کس نباید درمعرض مداخله خودسرانه در زندگی‌ شخصی‌، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد و یا این‌ که شرف و آبروی او مورد تعرض قرار گیرد، هرکس حق دارد که ازحمایت قانون در برابر چنین‌ مداخله‌ها و تعرض‌ها برخوردار گردد (ماده ۱۲ اعلامیه تقریباً معادل اصول ۲۲، ۲۳، ۲۵، ۳۴ قانون اساسی‌).
۶- حق برخورداری از محدوده مرزها و رفت و آمد و اقامت و اسکان در هر قسمت کشور و مسافرت به ‌کشورهای دیگر و تقاضای حق پناهندگی و برخورداری از قبول آن درجرائم سیاسی و خروج از تابعیت کشور و قبول تابعیت کشور دیگر و محرومیت تابعیت (مواد ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵ اعلامیه تقریباً معادل اصول ۴۱ و ۴۲ قانون اساسی‌ و فرمان مکرر قرآن به سفر و مهاجرت و آمریت آن بنا براصل ۴ قانون اساسی‌).
۷- حق برخورداری اشخاص بالغ بدون هیچ‌گونه تبعیضی در ازدواج، زندگی‌، سرپرستی، جدایی و این‌که خانواده واحد گروهی طبیعی و بنیادین جامعه است و حق برخورداری ازحمایت جامعه و قانون و حکومت (ماده ۱۶ اعلامیه تقریباً معادل اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱ قانون اساسی‌).
۸- حق مالکیت شخصی‌ و یا جمعی‌ و ممنوعیت و محرومیت فرد از مالکیت خویش ( ماده ۱۷ اعلامیه جهانی‌ حقوق بشرو اصول ۴۶ و ۴۷ قانون اساسی).
۹- حق آزادی اندیشه، وجدان و مذهب و حق اظهار، تبلیغ، آموزش، ترویج و عمل به آن به صورت فردی یا جمعی بدون مداخله‌ی دیگران و آزادی درجستجو، دریافت و انتقال اطلاعات و عقاید از طریق هر نوع رسانه‌ای بدون درنظر گرفتن مرزها و حق آزادی تجمع و راهپیمایی و ایجاد تشکل مسالمت‌آمیز و هیچ‌کس را نباید مجبور به عضویت در یک تشکل نمود. (مواد ۱۸، ۱۹، ۲۰، اعلامیه جهانی تقریبا معادل اصول ۲۴، ۱۹، ۲۰، ۲۶، ۲۷ و بند ۶ اصل دوم و بندهای ۶ و ۱۴ اصل سوم و اصل ۹ قانون اساسی).

۱۰- حاکمیت از آن ملت است و مردم حق انتخاب مستقیم و غیرمستقیم حکومت‌گران را دارند. انتخابات باید ادواری، سالم و حق همگانی درانتخاب شدن و انتخاب کردن محفوظ گردد. (ماده ۲۱ اعلامیه جهانی حقوق بشرتقریباً معادل اصول ۱، ۶، ۵۶، ۵۹، ۶۲ قانون اساسی، لازم به توضیح است از انقلاب مشروطه حکومت از آسمان به زمین آمد و مردم حاکم بر سرنوشت خود گردیدند. حاکمان باید فقط نوکر، خدمت‌گزار و منتخب مردم بوده که نصب و نقد و عزل آنها برای مردم واگذار شده است. با کمال تاسف علی‌رغم تصویب درقانون اساسی حکام هنوز از نگاه ارباب سالارانه خود نسبت به مردم دست برنداشته‌اند.)
۱۱- حق برخورداری از امنیت اجتماعی درسطح داخلی یا بین‌المللی، حق کارکردن و انتخاب آزادانه‌ی شغل، حق بهره‌مندی از دستمزد یکسان درقبال کار یکسان و دستمزد شرافت‌مندانه و رضایت‌بخش که به‌طورشایسته خانواده اداره می‌شود و حق داشتن اتحادیه، حق استراحت و فراغت و استفاده از تعطیلات با دریافت دستمزد و حق استفاده ازمعیشت کافی برای سلامتی و رفاه خود خانواده و مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی به‌ هنگام بیکاری، بیماری، از کارافتادگی، بیوه‌گی، سالخوردگی یا فقدان وسیله امرارمعاش و حق مادران و کودکان ازمراقبت‌های ویژه، خواه از ثمره ازدواج و خواه خارج ازحمایت‌های اجتماعی یکسان بهره مند شوند. (مواد ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵ اعلامیه تقریباً برابر با اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۶، ۲۸، ۲۹ قانون اساسی).
۱۲- حق تحصیل اجباری و رایگان ابتدایی و پایه و قرار گرفتن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دسترس همه و آموزش عالی باید برای همه و براساس شایستگی در دسترس باشد. آموزش باید درجهت رشد کامل شخصیت انسانی و تقویت احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد و حسن تفاهم و مدارا و مودت میان تمامی ملل و گردهمائی نژادی و مذهبی را ارتقاء دهد. (ماده ۲۶ اعلامیه که اصل ۳۰ قانون اساسی فراتر از آن رفته و تا پایان دوره متوسطه به‌ صورت رایگان و وسایل تحصیل رایگان درسطح عالی را تا سرحد خودکفایی کشور درنظر گرفته است.)

۱۳- حق شرکت درحیات فرهنگی جامعه و استفاده از منافع مادی و معنوی وعلمی و ادبی و هنری آن، حق برخورداری ازنظم اجتماعی یا بین‌المللی به‌ منظور تحقق آزادی‌های مندرج در اعلامیه، مسوولیت در قبال جامعه و محدودیت فقط به موجب قانون که برخلاف اهداف و اصول سازمان ملل نباشد. مواد فوق نباید به صورتی تفسیر شود که برای دولت، گروه یا شخصی حقی قائل شود که حقوق مندرج دراعلامیه را پایمال نماید. (مواد ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰ اعلامیه‌ی حقوق بشر و اصول ۱، ۶، ۹، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۴۰ و بند۶ اصل دوم و بندهای ۲، ۳، ۶، ۸، ۹، ۱۴ اصل سوم و ۵۶، ۵۹ قانون اساسی).
نام فعالین سیاسی – مدنی که به این کارزار پیوسته‌اند به شرح زیر است:

1. امیرى جمشید
2. آزاد ویکتوریا
3. ابراهیمی امیر
4. احمدفخرالدین‌ وحید
5. ادیب‌راد نسترن
6. ادیب‌زاده ایرج
7. ارجمندی خسرو
8. ارشادی نوشین
9. اسانلو منصور
10. اسانلو پروانه
11. اسدی هوشنگ
12. اسدی آملیا
13. اسماعیلی ریحانه
14. اشجاری ناصر
15. اصغری احمد
16. اعتباری دیوید
17. اقبال عاطفه
18. اکبری سهیلا
19. اکبری دنیا
20. اکبری خسرو
21. اکبری محمد
22. الهی محمد
23. الی هوشنگ
24. امامی بهرام
25. امیرانتظام عباس
26. امیرپور سیروان
27. امینی مسعود
28. امینی حسین
29. انزلی شاهین
30. انصاری محمدعلی
31. اولادعظیمی ونداد
32. اولیایی‌فرد محمد
33. اویسی سعید
34. اهوازى یاسین
35. ایرامنش بهنام
36. ایماز بابک
37. آبادیان ایرج
38. آبار بهرام
39. آخوندی محمدصادق
40. آذریان ایمان
41. آزاد فرخ
42. آزادی سعید
43. آزادیخواه جلیل
44. آفتابی مهری
45. آلی آزاد
46. ابراهیمی امیر
47. ابراهیمی سپهر
48. ابراهیمی امجد پوریا
49. ابراهیمیان افشین
50. ابروفراخ آیدا
51. اجلالی بابک
52. احمدی پیمان
53. احمدی‌راغب زرتشت
54. احمدی‌راغب اسماعیل
55. احمدى داریوش
56. ارجمند مهین
57. ارزانش آرش
58. ارشادی شکوه
59. اسپری فرزاد
60. اسدی بیان
61. اسدی سودابه
62. اسفندیاری کیا
63. اسفندیاری مهرداد
64. اسلامی الیاس
65. اسماعیل‌پور مرتضی
66. اسماعیل‌لو افشین
67. اسماعیل‌زنجانی سهیل
68. اشکانی نور
69. اصفهانی زری
70. اصل‌روستا فرشته
71. اعرابی افشین
72. افتخارنیا سیروس
73. افشار قاسم
74. افشین‌جم افشین
75. اقبالى آزاده
76. اقتصادی کاوه
77. اکبری حسن
78. امیرپور سیروان
79. امینی جمشید
80. انصاری نیره
81. اوحدی سعید
82. اسماعیل‌زاده کرم
83. اورامی پرویز
84. اولیا رضا
85. اویسی سعید
86. اهوازی فرزاد
87. اهوازی یزدان
88. ایران‌خواه مانا
89. ایلخان‌زاده امیر
90. آبادیان ایرج
91. آذرلی جمیله
92. آذری ناهید
93. آذرین عباس
94. آراد رامتین
95. آراسته علی
96. آرمندی هومن
97. آروین آرش
98. آریاوند شادی
99. آزاد آینده
100. آزادان فرناز
101. آزادی مجید
102. آویهنگ ستار
103. آهنگری روحی
104. آهنگرى کاوه
105. امیری تورج
106. اهری مریم
107. ارهنجی‌پور حمید
108. اکرمی رضا
109. آدولف توماس
110. اسفندی محبوب
111. بابادی آرزو
112. بابایی شکیبا
113. باطبى احمد
114. باقر کامران
115. باقرزاده هاله
116. باقری مهناز
117. باور شهلا
118. برزگری مهرداد
119. بناویدی علی
120. بندویى رحیم
121. بهاری کیوان
122. بهرامی صادق
123. بهمن مهدی
124. بهمن جمشید
125. بیرانوند حامد
126. بیژنی بیژن
127. بینا مهر
128. بیات حسن
129. بیت‌اللهی خسرو
130. بابازاده محسن
131. بابازاده سجاد
132. بازارگردشعبانی میلاد
133. بازیار آسرین
134. باقری اسداله
135. باقری حمد
136. باقری‌نیا اسدالله
137. بازیار عیسی
138. بختیارنژاد پروین
139. بختیاری مهران
140. براتی مهران
141. برجسته مرتضی
142. برجسته نادر
143. برو زهره
144. بروزی شهرام
145. برومند ادیب
146. بغدادی محسن
147. بندری خسرو
148. بندوئی اشکان
149. بنیادی وحید
150. بهراد لیلا
151. بهرام‌آریایی علی
152. بهرامی نازنین
153. بهمن سیاوش
154. بهنام ایرج
155. بهیار صادق
156. بیدار مجید
157. بیدل ستار
158. بینش‌پژوه آرش
159. پارسا شهروز
160. پارسا کوروش
161. پارساییان ایراندخت
162. پارسی کیارش
163. پراکند مهناز
164. پورعباس‌انجیرآبادی کوروش
165. پورفاضل گیتی
166. پیرمی امیر
167. پارسا کیارش
168. پارسی سیاوش
169. پاشایی فواد
170. پاک‌آغیده آرش
171. پاکزاد جهان
172. پاک‌نژاد ناصر
173. پرتوی بهرام
174. پرچی‌زاده رضا
175. پروین محمد
176. پشندی فاطمه
177. پگاهى مهشید
178. پناهی حسین
179. پورعبدالهی علی
180. پوراطمینان مجید
181. پوربرادر گلاره
182. پوربرادر فواد
183. پورشجری میترا
184. پورعابدین سهیلا
185. پورکافی فرانک
186. پیشوری احمد
187. تاجیک محمد
188. تقی‌پور الناز
189. تمجیدی مجید
190. تدینی سامان
191. توکلی دلبر
192. توکلی منیره
193. تیموری آیدا
194. تاج‌دولتی محمد
195. تاجدینی سیما
196. ترابی محمد
197. ترانی راحله
198. ترکمان شاهین
199. تقی‌زاده کتایون
200. توانگر ابراهیم
201. تهرانی حمید
202. تهرانی حامد
203. تهرانى على
204. توسلی علی
205. تاجیک‌رستمی آذر
206. تهامی‌تهرانی حسین
207. تاجیک محمد(2)
208. ثقفی علی
209. ثابتیان بابک
210. جامعی حسین‌علی
211. جلالی شیرزاد
212. جلالی علیرضا
213. جلیلی فرشید
214. جمال محسن
215. جاروبی رضا
216. جاوید‌تهرانى بهروز
217. جاهد بابک
218. جبار‌فام قادر
219. جعفری حسن
220. جعفری‌ریا رقیه
221. جعفری سعید
222. جلالی منیر
223. جلوه محمد
224. جمالی نسترن
225. جمشیدی سمیرا
226. جوادزاده حسین
227. جوادی پرویز
228. جوادی شهلا
229. جوادی شهرام
230. جواهریان احمد
231. جوراب‌چی حمیدرضا
232. جوکار مهدی
233. جوهری میلاد
234. جهانی میترا
235. جی‌ساک گری
236. جیلانی بهیه
237. چاروستایی آرمان
238. چراغی محمد
239. چالاک فرانک
240. چاووشی فرید
241. چناری محمد
242. چیت‌ساز حسن
243. چیت‌گران حسن
244. حضرتی امیر
245. حبیبی آرش
246. حسن‌آبادی علی
247. حسن‌زاده آرین
248. حسینی آرش
249. حیدری مرتضی
250. حاتمی جمشید
251. حاجی‌پور حسین
252. حاذق‌اعظم مهدى
253. حامد حسین
254. حبیبی امیر
255. حسامى آرام
256. حسن‌پور صبری
257. حسن‌زاده موو
258. حسن‌هاشم میترا
259. حسین‌پناهی امجد
260. حسین‌پور محبوبه
261. حسین‌مردی علی
262. حسینی سیدیاسر
263. حسینی آرش
264. حسینی یاسر
265. حسینی‌لواسانی سیدمسعود
266. حسینیان سیدسعید
267. حشمت‌ساران بابک
268. حق‌پناه سجاد
269. حمیدی سمیرا
270. حیدری فیروز
271. حیدری امیر
272. حیدری افسانه
273. حیدری فیروز
274. حیدری شهرام
275. حسینی محمدرضا
276. حامی علی
277. حردانی خالد
278. حردانی رسول
279. خاتمی عیسی‌خان
280. خدابنده مسعود
281. خزایی جمال
282. خضری فردین
283. خطیرپور میلاد
284. خلیلی محمدعلی
285. خالقیان یاسمن
286. خانی حسین
287. خباز بهروز
288. خبازی محمد
289. خردمند فاطمه
290. خرسندی عباس
291. خرمی‌مقدم جواد
292. خزایی امین
293. خشنود شهرام
294. خضری گلاله
295. خضری‌جوادی مهرداد
296. خطایی ابراهیم
297. خلیجی تانیا
298. خلیق امانوئل
299. خمیسی رامین
300. خواستار سیدهاشم
301. خورشیدی ایمان
302. خوش‌نواز مطلق ناصر
303. خوش‌یمن شهرام
304. خوشدل مهدی
305. خان‌بیگی علی
306. خویی اسماعیل
307. خویی صبا
308. خیرالدین محمد
309. داد بابک
310. داعی حسن
311. دل‌پذیر مژگان
312. دل‌پذیرساعد
313. دوست‌دار فرزین
314. دهقان معصومه
315. دیلمی بهداد
316. دینی سیما
317. دیوانی سوسن
318. دانش‌پذیر احمد
319. دانش‌پور اردشیر
320. دانش‌ور آسا
321. دانشیان سیروس
322. داودی‌مهاجر فریبا
323. داوودی آرمان
324. دباغی کیوان
325. درخشان حماد
326. درخشانی فرشید
327. درشتی حسن
328. درویش میلاد
329. درویشمند ابوذر
330. درویشیان اکبر
331. درویشیان محمد
332. دولابی فرشاد
333. دهدیزی فرید
334. دهقانیان سارا
335. دهکردی مریم
336. دیلم‌صالحی مرضیه
337. دینی سیما
338. دیوانی سوسن
339. دریانی حسین
340. دایی بهار
341. ذبیحی سعید
342. ذوالفقارى مهدى
343. ذوقی رضا
344. ذاتی یاور
345. راد فریبا
346. راد محمد
347. راد ساسان
348. رادخو هوشنگ
349. رحمتی مینا
350. رحمتی سهراب
351. رزاق‌منش اشکان
352. رشیدی اسماعیل
353. رشیدی علیرضا
354. رضایی سعید
355. رضایی فرهنگ
356. رضایی زهرا
357. رضایی سارا
358. رضایی دانیال
359. رضوی محسن
360. رضیعی عماد
361. رمضان‌پور علی‌اصغر
362. رموز منوچهر
363. رودکی هوشنگ
364. روزگرد سیمین
365. روشن سیروس
366. راحت‌گچ‌کار رحیم
367. راحمی‌پور راحله
368. رازمند رضا
369. رافت احمد
370. راموز مهدی
371. ربانی‌املشی زهرا
372. رجبی زمان
373. رحمانی فرج
374. رحیمی الهام
375. رحیمی پرهام
376. رحیمی هیوا
377. رحیمی مریم
378. رزاقی امید
379. رزم‌آرا منوچهر
380. رستمی بانو
381. رشیدی رضا
382. رضا نسرین
383. رحیمی مصطفی
384. رضایی سعید
385. رضایی وحید
386. رضایی سامان
387. رضایی علی‌رضا
388. رضوی احسان
389. رضی ویدا
390. رفیع‌زاده شهرام
391. رمضان‌پور رضا
392. رمضانیان فرامرز
393. رنجبر فرح‌روز
394. روحانی فرید
395. روحانی مرجانه
396. روحانی روحی
397. رودکی میثم
398. روغنی بهنام
399. رها مینا
400. ریاحی سیما
401. رییس‌دانا فریبرز
402. رئیسی رضا
403. رشیدیان جهانشاه
404. رئیسی حشمت
405. زاهدی نادر
406. زعیم کوروش
407. زمانی محسن
408. زمانی محمد
409. زارع جواد
410. زارع محمد
411. زارعی علی
412. زرهی حسن
413. زم روح‌الله
414. زمانی شیرین
415. زمانی علی
416. زمانی مهدی
417. زندی بهرنگ
418. زیلائی علی‌اکبر
419. سبزی رحمان
420. سپهری اصغر
421. ستایش آرزو
422. ستایش محمد
423. سجادی جیسون
424. سخایی احمد
425. سراج سامان
426. سراجی احمد
427. سربی پارسا
428. سلاحی پیمان
429. سلامت‌فرمد مهشاد
430. سنجری کتی
431. ساجدپور پروانه
432. سلطانی علی‌اصغر
433. سادات سحر
434. سازگارا محسن
435. صائینی ناصر
436. ستایش آرزو
437. ستوده نسرین
438. سحرخیز عیسی
439. سراچی مجید
440. سربازى علیرضا
441. سربخشیان حسن
442. سرتیپی محمد
443. سرمدی علی
444. سروش هیوا
445. سعادتی حسین
446. سعیدی وحید
447. سلطان‌پور سعید
448. سلطانی عبدالفتاح
449. سلطانی مائده
450. سلطانی فهیمه
451. سلطانی احمد
452. سلطانی مهین
453. سلمان سیما
454. سلیمان‌زاده احسان
455. سلیمانی حمیدرضا
456. سلیمانی علی
457. سلیمی فریبا
458. سلیمی نیاز
459. سلیمی هایده
460. سمیع‌نژاد مجتبی
461. سنجابی رضا
462. سنجری کیانوش
463. سنندجی بهرام
464. سوری ساسان
465. سومند لیلا
466. سومند رضا
467. سیاووشی رضا
468. سیف پرویز
469. سیف خسرو
470. سیف‌اللهی سعید
471. سیف‌زاده علی‌
472. سیف‌زاده مریم
473. سیف‌زاده مونا
474. سیف‌زاده حسام
475. سیمایی مهرسیما
476. شادانلو جهانگیر
477. شادفر شانی
478. شاه‌حسینی حسین
479. شریف‌پور مارال
480. شکفته افراسیاب
481. شمس سیداحمد
482. شکوری گیل‌چالان مازیار
483. شیرازی آزاده
484. شامبیاتی کریم
485. شاه‌اویسی حسین
486. شریف‌پور ولی
487. شریف‌پور مارال
488. شریفی بهمن
489. شفیعی مسعود
490. شفیعی طاهره
491. شکور هامون
492. شمشیردار پیمان
493. شمشیری حجت
494. شهری علی‌
495. شهریاری جعفر
496. شهسواری حسام
497. شیبانی شهریار
498. شیخ‌علی تهرانی حمید
499. شهبازی پروین
500. شوریابی حمزه
501. شهسواران محمد
502. صالحی حسین
503. صدیق‌پور علیرضا
504. صدیقی ناهید
505. صفایی مریم
506. صفری شیرزاد
507. صمیمی محمدباقر
508. صادق‌زاده میلانى کاویان
509. صادق مازندرانی هاتف
510. صادقی طاهره
511. صادقی حسین
512. صادقی محمد
513. صادقی نوربهمن
514. صادقین جواد
515. صالح نریمان
516. صالح‌زاده دارا
517. صالحی وجیهه
518. صامت ماندانا
519. صبا فرهنگ
520. صباحی کیارش
521. صحتی کوروش
522. صدیقی آزاد
523. صفارسقلایی نیما
524. صفایی بهرام
525. صفایی دریا
526. صفری آذر
527. صفری آیدا
528. صفوی سالار
529. صمدی علی
530. صداقتی اسفند
531. ضیایی فواد
532. طالبی منصور
533. طبرزدی فاطمه
534. طبری یعقوب
535. طبری عزت
536. طالبی منصور
537. طالبی رضا
538. طالقانی رضا
539. طاهری محمدرضا
540. طاهری کاوه
541. طاهریان رویا
542. طباطبایی حسن
543. طبرزدی علی
544. طبرزدی ابوالفضل
545. طبرزدی حسین
546. طبرزدی صدیقه
547. طبرزدی رضا
548. طبرزدی میسا
549. طبری هلن
550. طلوع مینا
551. طنازی پدرام
552. طهماسبی محمد
553. طهماسبی مهناز
554. ظریفی‌نیا حمیدرضا
555. عبدالله‌زاده عیسی
556. عبدی شیرین
557. عجمی علی
558. عرب‌شاهی مهدی
559. عسگری غلام
560. علوی شاهد
561. علوی سیدمصطفی
562. علی‌اکبری حسن
563. علی‌مرادی شاهین
564. عارف پیمان
565. عباس‌پولی فواد
566. عباسی احسان
567. عبدالحسین‌زاده عیسی
568. عبدالعلیان مرتضی
569. عبدالکوکبی فریده
570. عبداللهی رامین
571. عبدوسی سامان
572. عبدی اسماعیل
573. عبقری سیاوش
574. عبقری شهلا
575. عثمانی ابوبکر
576. عسگری فرامرز
577. عظیمی دانیال
578. عفیفی حمید
579. علاسوندی مهوش
580. علمدارى کاظم
581. علوی حسین
582. علوی فهیمه
583. علی‌آقائی احمد
584. علی‌مردای شاهین
585. علی‌پور عیسی
586. علی‌پور رضا
587. علیخانی علی
588. علی‌زاده نظیر
589. علی‌زاده زهره
590. علی‌زاده‌مقتدر حبیب
591. علی‌نقیان مرتضی
592. علی‌نقیان نیما
593. علی‌نقیان رضا
594. عموزاده عباد
595. عابدی مهکام
596. عبادی شیرین
597. غلامی رضا
598. غلامی مهسا
599. غلامی حسن
600. غلامی اصغر
601. فاطمى شاهین
602. فائق‌سال وحید
603. فرجی منصور
604. فرخ‌نیا فرشید
605. ابراهیمی امیرفرشاد
606. فروغی سیاوش
607. فرهاد ناهید
608. فوادیان رسول
609. فولادی فیروزه
610. فاضلی افشین
611. فاطمی پرستو
612. فاطمی پگاه
613. فتحیان‌پور میترا
614. فتوتی علی
615. فرجى منصور
616. فرحی فریدون
617. فرخی‌فر فرشید
618. فرشی مهدی
619. فرقدانی آتنا
620. فروهر پرستو
621. فرهودی منیر
622. فعلی فاطمه
623. فکری سیروس
624. فلاحی کوشیار
625. فلسفی‌فر محسن
626. فلکی فریال
627. فیاض ستاره
628. فیض هانیه
629. فیضی صادق
630. فهیمی زینب
631. فرشی هانیه
632. فروزی نادر
633. قابلی ماندانا
634. قادری سیامک
635. قاسمی فرهنگ
636. قزل‌باشان ایمان
637. قادری صدیق
638. قاسمی ایرج
639. قاسمی الهه
640. قجر آریا
641. قدیم‌خانی جعفر
642. قدیمی نسترن
643. قدیمی علی‌رضا
644. قطبی فرزاد
645. قلی‌زاده شهریار
646. قمی‌زاده سپیده
647. قنبری کوروش
648. قیومی رحیم
649. قوامی اسماعیل
650. قنوی نسیم
651. کیانى علیرضا
652. کارمی هادی
653. کاغذچی علی
654. کاویان امیر
655. کرم‌زاده مکوندی ژیلا
656. کرمی محمد
657. کریمی یاسر
658. کریمی کورش
659. کسروی امیر
660. کل‌اغلو موسی
661. کلهری آرش
662. کیا چهزاد
663. کازرونی صنم
664. کاظمی شاهین
665. کردستانی آرش
666. کرمی امجد
667. کرمی سینا
668. کروبی محمدتقی
669. کریمی سعید
670. کریمی فرهاد
671. کریمی ایرج
672. کریمی رضا
673. کریمی مسیح
674. کریمیان اکبر
675. کریمیان‌نسب افشین
676. کسری دکتر
677. کشاورز بهرنگ
678. کلانتری حبیب
679. کلایی علی
680. کلهرودی‌راد سیدنوید
681. کمالی مهرداد
682. کمالی شهرام
683. کیارستمی شاهین
684. کیان ارثی وحید
685. کار مهرانگیز
686. کرمى اکبر
687. کلیجی‌احمدی تانیا
688. کهنمویی‌پور ارسلان
689. کیان آژنگ
690. گلچین‌فر جواد
691. گیو فرشید
692. گلپایگانی حجت
693. گلپور محمد
694. گلپور احمد
695. گلزار فاطمه
696. گلزار ابوالفضل
697. گلشن منوچهر
698. گنجی شیوا
699. گلشن منوچهر
700. لفوتی محمدصفر
701. لاهیجی عبدالکریم
702. لاهیجی بیژن
703. لطفی خاطره
704. لیاقت لیلا
705. لارستانی پیام
706. لطفی زهرا
707. لیماکشی مزدک
708. ماهری محمود
709. ماهوتی‌ها حسین
710. متولی سیدجواد
711. محمدی منوچهر
712. محمدی عباس
713. محمدی کیهان
714. محمدى رویا
715. مدی ایرج
716. مرادی مهسا
717. مرادی سیاوش
718. مرادیان حجت
719. مستوفی فرانک
720. مقدسی مهرداد
721. مقدم خدیجه
722. مقدم رضوان
723. مقیمی اکبر
724. ملک‌پور مریم
725. مولوی فرشته
726. مهاجری‌نژاد رضا
727. مهرانى بهزاد
728. مهرگان سالار
729. مهرگان مهرشاد
730. میلانی کاویان
731. ماسالی حسن
732. مالکی مهدی
733. مالکی صدیقه
734. مبین رضا
735. مترقی جلال
736. متین سرور
737. مجتهدی فریدون
738. مجلسی داریوش
739. مجیدزاده علیرضا
740. مجیدی علیرضا
741. محسن مرسده
742. محمدپور اکبر
743. محمدزاده منیژه
744. محمدزاده‌شعوبی ادهم
745. محمدنژاد فاطمه
746. محمدی رضا
747. محمدی حسین
748. محمدی فرحناز
749. محمدی سحر
750. محمودکلایه فرهمند
751. محمودی آرزو
752. محمودی ایمان
753. محمودی نقی
754. مخبر فرزین
755. مرادی مجتبی
756. مقدم ناهید
757. مرادی پریسا
758. مرادیان مروت
759. مرادی‌هیوا
760. مولانیا اقبال
761. مرسل‌پور سیروس
762. مروتی علی
763. مژده فرهاد
764. مسیبیان حمیدرضا
765. مشیری رحمان
766. مشیرى بهرام
767. مصباح ضیا
768. مصداقی ایرج
769. مصطفایى محمد
770. مصلح باران
771. مظفری کیومرث
772. مظفری محمد
773. مظفری آرمان
774. معصومی‌تهرانی عبدالحمید
775. معصومى بهزاد
776. معظمی مهرنوش
777. معمارنژاد محمود
778. معین بیژن
779. مقدسی مهرداد
780. مقدم سمیر
781. مقدم وحید
782. مقدم زیبا
783. مقدم مریم
784. ملاولی رضا
785. ملک پروین
786. ملکی دکتر محمد
787. منتظری احمد
788. منصوری سیروان
789. منصوریان حمید
790. منظوری مجید
791. منوچهری سیروس
792. موحد لیلا
793. موحدی امین
794. موذن مریم
795. موذن لاله
796. موسوی فرزانه
797. موسی‌ده‌سری وحید
798. موثق عارف
799. مولاولی رضا
800. مومنی علی
801. مومنی محمد
802. مهتاوند آرش
803. مهدوى آرش
804. مهدی علی‌اکبر
805. مهدی‌پور امیر
806. مهدی‌نژاد شهاب
807. مهرفومنی مینو
808. مهرام شیرین
809. مهرانی بهناز
810. مهرگان مهرشاد
811. مهری آزاده
812. مهریزی هستی
813. میرسیاب مهین
814. میرشجاعیان حسینی اشکان
815. میرذوالفقاری آرین
816. میرزاخانی روح‌الله
817. میرزا‌زاده افسانه
818. میرزایی مازیار
819. میرستاری انور
820. میلانی کیوان
821. موذن‌زاده مریم
822. ملک‌پور الهام
823. محمدی ملیحه
824. مهرانی آیدا
825. مصطفایى رستگار
826. محمدی نرگس
827. ملک رضا
828. نادری‌فر همایون
829. نایب‌یزدی مریم
830. نایب‌هاشم حسن
831. نبوی نادر
832. نجفی محمد
833. نصرتی محسن
834. نوایی حمیدرضا
835. نورانی محمد
836. نورانی سعیده
837. نوری‌زاد محمد
838. نادری علی‌رضا
839. ناظمی توران
840. نانکلی شهرزاد
841. نجاری مسعود
842. نجفی قباد
843. نجفی حسن
844. نجفى شیرین
845. نصرتی محسن
846. نصرتی سمیه
847. نصیری حمید
848. نظری مادح
849. نظری حسین
850. نظری قاسم
851. نگار صادق
852. نگهدار علی
853. نمازی بهرام
854. نوبری حسن
855. نوبهار آنجلا
856. نوذر مهدی
857. نوراللهی میثم
858. نورمحمدی احمد
859. نیرومندفرد صمد
860. نیک‌بخش علیرضا
861. ناجی حبیب‌زاده فرشته
862. حامی علی
863. هدایت کیوان
864. هرمیداس باوند داوود
865. همیلى مینو
866. هاتفی نیما
867. هاشمی تبسم
868. هدایتی آدنه
869. هرسینی رضا
870. هزاره‌مقدم نسرین
871. همتی توران
872. هورشید شهرام
873. هوشمند ممتاز امیر
874. واریانی مهتاب
875. ورقایی بهروز
876. یاربیگی درویش‌وند امیر
877. یزدانی ملینا
878. یزدانی امید
879. یزدچی اشکان
880. یزدی فریده
881. یاری اسماعیل
882. یازرلو محمدجواد
883. یگانه فرهاد
884. یوسفی قربان‌علی


کارها

Information

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: