هشدار احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره افزایش جمعیت «اهل سنت» ایران

17 01 2015

20140926115859.jpg.815x390_q85_crop_upscaleحجت الاسلام احمد سالک، نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم نسبت به افزایش جمعیت «اهل سنت» در ایران هشدار داده و گفته است: «خانواده‌های وهابیت به سرعت در حال تولید مثل با پوشش اهل سنت هستند.»


هشدار احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره افزایش جمعیت «اهل سنت» ایران

http://iranwire.com/news/23/7163/

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد سالک نماینده اصولگرای مجلس نهم طی سخنانی در همایش «مهندسی فرهنگ نام و نام گزینی» که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد با اشاره به آنچه «زنگ خطر رشد جمعیت وهابیت تحت پوشش اهل سنت» و «رشد جمعیت در جامعه وهابیت در سراسر کشور» توصیف کرده، گفته است: «خانواده‌های وهابیت به سرعت در حال تولید مثل با پوشش اهل سنت هستند و این زنگ خطری برای مردم کشور است.»

خبرگزاری فارس نیز ابراز چنین سخنانی از سوی احمدسالک را تائید کرده و آن را هشدار نسبت به «خطر بالقوه و زیرپوستی» عنوان کرده است. فارس خبر داده که رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم در جریان برگزاری «همایش مهندسی فرهنگی نام و نام‌گزینی» در اصفهان گفته است: «ما در حال حاضر نگرانیم و نسبت به موضوع خطرآفرین و تهدیدزای ضعف رشد موالید خانواده‌های ایرانی از سوی شیعیان دغدغه داریم، رشد روزافزون جمعیت وهابیون نسبت به خانواده‌های شیعه ایرانی یک خطر بالقوه و زیرپوستی است.»

هشدار احمدسالک نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم نسبت به افزایش جمعیت اهل سنت ایران درحالی بیان شده است که مقام های جمهوری اسلامی و از جمله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در چند سال گذشته بارها خواهان افزایش جمعیت ایران شده اند.

علی خامنه ای از جمله طی سخنانی در شانزدهم مرداد ماه سال 1391 گفت: «من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم، میتواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعیتم. هر اقدام و تدبیری که میخواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.» وی همچنین در سوم مرداد ماه سال 1391 باردیگر بر افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت: «این مسئله‌ی افزایش نسل و اینها جزو مباحث مهمی است که واقعاً همه‌ی مسئولین کشور – نه فقط مسئولین اداری – روحانیون، کسانی که منبرهای تبلیغی دارند، باید در جامعه درباره‌ی آن فرهنگ‌سازی کنند؛ از این حالتی که امروز وجود دارد – یک بچه، دو بچه – باید کشور را خارج کنند. رقم صد و پنجاه میلیون و دویست میلیون را اول امام گفتند – و درست هم هست – ما باید به آن رقمها برسیم.»

رهبر جمهوری اسلامی چندبار دیگر از جمله ششم آبان ماه سال 1392 در دیدار با مسئولان همایش «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» بر ظرفیت جمعیت دستکم 150 میلیونی ایران تاکید کرد و گفت:»همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج میلیونی نیست؛ کشور ما کشور صد و پنجاه میلیونی [است‌]؛ حالا ما دستِ‌کم را گرفتیم گفتیم صد و پنجاه میلیون؛ بیشتر هم می شود گفت.»

هشدار حجت الاسلام احمد سالک نسبت به افزایش جمعیت اهل سنت که با «یکی دانستن وهابیون و اهل سنت» پیشتر نیز از سوی ناصر مکارم شیرازی و احمد علم الهدی و برخی دیگر از روحانیان نزدیک به حکومت ابراز شده است اما از آن حکایت دارد که سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره لزوم افزایش جمعیت ایران معطوف به «افزایش جمعیت شیعیان ایران» است.

روحانیان اهل سنت اما پیشتر به هر دو بخش سخنان این روحانیان پاسخ داده اند و از جمله مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته است: «در جامعه اهل سنت چیزی به نام وهابیت وجود ندارد و حساب اهل سنت از افراط گرایان وهابی جداست و تعرض به جان و مال شیعیان حرام است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین هشدار درباره افزایش جمعیت اهل سنت را «عجیب» توصیف کرده و گفته بود: «این سخنان در نوع خود عجیب است، چون در گذشته چنین سخنانی مطرح نشده است. اظهار نگرانی درباره افزایش جمعیت اهل سنت و یا نگرانی از پیشرفت اهل‌سنت در زمینه‌های فرهنگی و تحصیلی، خرید زمین و سکونت اهل‌سنت در مشهد و شهرهای دیگر، که مایه نگرانی این بزرگواران شدده است، سخنان بسیار تأسف برانگیزی هستند. زمانی که ما اعتقاد به اخوت اسلامی شیعه و سنی داریم و معتقدیم شیعه و سنی مسلمان، برادر و ایرانی و دو واقعیت هستند؛ نباید چنین سخنانی را بر زبان بیاوریم.»

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی همچنین گفته بود: » شیعه به عنوان اکثریت جامعه ایران حقیقتی‎ است غیرقابل انکار و اهل‌سنت که بزرگترین جمعیت بعد از شیعه را دارند نیز واقعیتی غیرقابل انکار هستند. اهل‌سنت شهروند ایرانی و دارای حقوق قانونی هستند. این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که اهل‌سنت هیچ مشکلی برای شیعه و نظام ایجاد نکرده‌اند. قبل و بعد از انقلاب با آرامش زندگی کردند و جایی که برادران شیعه در مناطق سنی‌نشین در اقلیت هستند، هیچ تعرضی به آنان نشده است؛ حتی در روستاهایی مانند روستای چهار هزار نفری “اسپند” در بلوچستان، که بنده چند بار به آن روستا رفته‌ام، یک نفر شیعه که خانواده‌اش سنی هستند، یک مسجد دارد و از بلندگوی مسجد سه وقت اذان پخش می‌شود و در ایام محرم نوحه‌خوانی از بلندگوی مسجد نیز پخش می‌کند و کسی هم نسبت به این امر معترض نبوده است. اخیراً جمعیت شیعه این روستا دو نفر شده و نوه این فرد نیز شیعه شده است و از این قبیل موارد بسیار است» و حتی «خیرین تهران برای یک یا دو خانوار در مناطق مختلف بلوچستان مسجد ساخته‌اند. هیچ مشکلی نبوده و هیچ کسی این دغدغه را نداشته که در این منطقه شیعه نبوده و چرا شیعیان به اینجا آمده‌اند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدذان با اشاره به اینکه «سیاست‌های کاهش جمیعت در گذشته شامل اهل‌سنت هم شده» است، گفته بود: «متاسفانه برخی می‌خواهند که شیعیان را از این راه تحریک به تکثیر اولاد کنند، ولی این شیوه نادرست است، چراکه تعصبات مذهبی را بالا می‌برد. اگر افرادی چنین قصدی دارند از راه آیات و روایات آنها را تشویق کنند نه با ابراز نگرانی از جمعیت اهل‌سنت. حتی یکی از سخنرانان گفته است از همین امشب تصمیم بگیرید و دست به کار شوید و کلید 5 تا 14 فرزندی را به نیت ائمه بزنید!»

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی البته این را هم گفته بود که «خوشبختانه چنین سخنانی در دولت اعتدال‌گرا و حتی در محافل اصول‌گرایان معتدل جایگاهی نداشته و اکثر مردم ایران از این قبیل سخنان خوششان نمی‌آید، اما این نگرانی وجود دارد که این حرف‌ها در میان افراطیون اثرگذار بوده و برای اهل‌سنت مشکلاتی ایجاد شود.»


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: