تجربیات سازمان‌های مردم نهاد از توانمندسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی

25 02 2015

5072_528دوشنبه چهارم اسفند ماه، موسسه رحمان میزبان پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های «اسکان غیررسمی و سیاست‌های اجتماعی در ایران» بود. در این جلسه خانم‌ها فیروزه صابر و ندا شمس از موسسه توسعه کارآفرینی زنان وجوانان به شرح فعالیت ها و پروژه‌های این موسسه در منطقه سیستان و بلوچستان پرداختند.


تجربیات سازمان‌های مردم نهاد از توانمندسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی

http://tamin24.ir/fa/news/3246

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) جَسیم مصطفوی هم در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت طرح تامین مالی خُرد در مناطق محروم غرب کشور ارائه داد و زهرا اسکندری، مشاور مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم به بیان تجربیات خود از فعالیت در سکونتگاه‌های غیر رسمی پرداخت. سیدمحمود حسینی استاندارد سابق سیستان و بلوچستان و دکتر مصطفی معین، رئیس هئیت امنای موسسه رحمان از جمله حاضران در این جلسه بودند.

روایت پروژه آموزش و توانمندسازی در سکونتگاه‌های غیر رسمی زاهدان

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) در ابتدای این نشست ندا شمس از کار‌شناسان موسسه توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به مرور مراحل اجرای طرح توانمند سازی و کارآفرینی در سکونتگاه‌های غیر رسمی شهر زاهدان پرداخت. او توضیح داد: «کارفرمای این طرح وزارت مسکن در قالب طرح حمایتی بانک جهانی (از توانمند سازی مناطق محروم کشورهای در حال توسعه) بود. مدیر این پروژه هم مرحوم هدی صابر بودند. ماموریت اصلی ما شناسایی، طبقه بندی و آموزش مهارت‌های فنی حرفه‌ای برای ۹۰۰ نفر از ساکنان سکونت گاه‌های غیر رسمی شهر زاهدان بود.»

شمس در ادامه تاکید کرد: «اهالی این منطقه در معرض انواع آسیب‌ها قرار داشتند. هدف ما این بود که این افراد بعد از آموزش بتوانند به کارآفرینی روی بیاورند. مدیر طرح آقای صابر بودند که در کنار یک هیئت علمی وزین متشکل از استادان دانشگاه پروژه را هدایت می‌کردند. علاوه بر آن یک گروه پژوهشی هم از فارغ التحصیلان رشته توسعه اقتصادی تشکیل شده بود. گروهی از مددکاران اجتماعی هم با تخصص سکونت گاه‌های غیر رسمی و مناطق حاشیه‌ای به یاری این پروژه آمدند. اجرای پروژه به چهار مرحله تقسیم شد. مرحله اول پژوهش کتابخانه‌ای و میدانی برای آماده سازی، مرحله دوم پیاده سازی و اجرای آموزش. مرحله سوم پایش و ارزیابی. مرحله چهارم مستند سازی.»

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir)این فعال اجتماعی ادامه داد: «با توجه به محدودیت‌هایی که زنان در این مناطق داشتند، ما از رابطین بهداشت، گروه‌های خودیار زنان، شهرداری‌های و شورایاری‌ها درخواست کمک کردیم. ضمن اینکه رهبران مذهبی محلی کمک ویژه‌ای کردند. ابتدا باید به آن‌ها ثابت می‌شد که می‌توانند با این آموزش‌ها به مرحله کارآفرینی و کسب درآمد برسند. البته توان محدود مراکز فنی حرفه‌ای و نبود انگیزه در میان اهالی چالش‌های اصلی در مرحله آموزش بود»

شمس ادامه داد: «در مرحله آموزش نهاد‌هایی مثل شهرداری، فنی حرفه‌ای، آموزشگاه‌های خصوصی، بازیافت، اداره بهداشت و کشتارگاه به کمک ما آمدند. چشم انداز طرح این بود که در مرحله بعد این افراد به آموزش گروه‌های خودیار بپیوندند و بتوانند از طریق پس انداز و تامین منابع مالی وارد بازار کار بشوند اما در ‌‌نهایت بعد از اجرای فاز آموزش، مرحله دوم به علت مشکلاتی مثل تحریم بانک جهانی مسکوت ماند.»

مشکلات اجرای پروژه

در ادامه این نشست فیروزه صابر مدیر عامل موسسه توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به تبیین نقش محوری مرحوم هدی صابر در این پروژه پرداخت. او با بیان اینکه هدی صابر از مشاورانی مثل دکتر ستاری فر و دکتر مردوخی استفاده می‌کرد توضیح داد: «گروهی از فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی هم در این پروژه حضور داشتند که علاوه بر خدمات رسانی فرصت یادگیری برای آن‌ها هم فراهم شد.»

او بیان اینکه مرحوم صابر با نگاه حداکثری توانست اعتماد عمومی را در منطقه جمع کند، توضیح داد: «او مدیری نبود که از راه دور پروژه را مدیریت کند بلکه بار‌ها به منطقه سفر می‌کرد. همه مدیران محلی ابتدا می‌گفتند این طرح نتیجه نخواهد داد و پایدار نیست. یکی از علل جذب اعتماد عمومی در منطقه حضور مداوم او در منطقه بود. مزیت دیگر این طرح استفاده از نیروهای بومی بود. جالب اینجاست قابلیت‌های یادگیری بر خلاف تصور در بین اهالی سکونت‌های غیر رسمی بسیار بالا بود. به این ترتیب گروه‌های مختلف شناسایی شدند و آموزش دیدند.»

به گفته این فعال اجتماعی علی رغم اینکه مسائل مذهبی و فرقه‌ای در مناطق بسیار پررنگ و حساسیت‌ها بالاست، با فرهنگ جمع گرایی این مسائل کنترل شد. در ادامه زهرا اسکندری، مشاور مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، به بیان تجربیات خود از فعالیت‌های اجتماعی در سکونتگاه‌های غیر رسمی پرداخت.

بی‌اعتمادی دولت به سازمان‌های مردم نهاد

در بخش پرسش و پاسخ این نشست نیز سید محمود حسینی، استاندارد سابق سیستان و بلوچستان با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی جامعه برداشت‌های متفاوت از مفاهیم است، گفت: «باید سازمان‌های مردم نهاد باهم در ارتباط باشند و از تجربیات هم استفاده کنند. در کشور ما سازمان‌های خیریه و مردم نهاد بسیاری وجود دارند که شاید ۹۵ درصد آن‌ها فعالیت‌ها سنتی دارند. ضمن اینکه نباید از نقش هدایتی و نظارتی دولت چشم پوشی کنیم و هم نباید همه وظایف را بر دوش دولت بیاندازیم. اگر همه وظایف بر عهده دولت باشد خیلی از استعدادهای درونی شکوفا نمی‌شود و استقلال انسان‌ها تحقق پیدا نمی‌کند» به گفته او حمایت دولت‌های مختلف از مناطق مختلف سیستان و بلوچستان هنوز منجر به توانمند سازی نشده است.

فیروزه صابر مدیرعامل موسسه توسعه کارآفرینی جوانان و زنان نیز با بیان اینکه همه اقدامات سازمان‌های مردم نهاد در جامعه هدف کوچک صورت می‌گیرد چون امکانات محدودی در اختیار دارند، توضیح داد: «اگر این فعالیت‌ها بخواهد در سطح کلان تعمیم پیدا کند باید دولت هم وارد کار شود و اتصال این اتصال دولت با سازمان‌های مردم نهاد اینجام معنا پیدا می‌کند. اما دولت متاسفانه نگاه استراتژیک به این مسئله که ندارد؛ بلکه نگاه منفی به NGO‌ها دارد. به طور مثال در پروژه ما هیچ‌گاه نمایندگان دولت نیامدند در منطقه شرایط را ببینند. اگر ما شاهد جرقه‌هایی هم در بعضی نهادهای دولتی هستیم فقط به علت انگیزه‌های فردی است.»

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir)او ادامه داد: «نهاد دولت می‌تواند بیشترین استفاده را از سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی داشته باشد. دولت باید بستر را فراهم کند و سیاست گذاری کلان انجام بدهد. می‌توان الگوی موفقیت آمیز محک را مثال زد که به عنوان یک NGO شاهکار کرده است. در تمام دنیا دولت دنبال نهادهای مدنی است و بحران‌ها را با کمک آن‌ها حل می‌کند اما اینجا نگاه مثبتی وجود ندارد.»

جسیم مصطفوی، معاون موسسه بین المللی تاک نیز در این مورد تاکید کرد: «به اعتقاد من اگر پروژه در ابعاد کلان بخواهد صورت بگیرد باید از دولت کمک بگیرد. در طرح تامین مالی خرد ما ۸ سال طول کشید تا بتوانیم نظر دولت را برای حمایت از پروژه جلب کنیم.»

علی رستگار


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: