سرباز سر باز است

18 04 2015

b13898b1383c13d7b3e580d889135afe_XLسرباز، واقعاً سرباز است، نه مي‌تواند تلویزیون ببیند و نه کاملاً از اینترنت و تلفن همراه بهره می‌برد، شهرستانی در 1800 کیلومتری پایتخت که از حداقل ها محروم مانده و مردمش هنوز نمی توانند تلویزیون تماشا کنند.


سرباز سر باز است
http://balochcampaign.com/index.php/news/balochestan-news/item/2557

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایسنا فرماندار سرباز می گوید که 70 درصد مردم این شهرستان حتی شبکه استانی هامون را هم ندارند. اما خیلی از مردم این شهرستان که 120 کیلومتر با پاکستان هم مرز هستند برای ارتباط با دنیا بیکار ننشسته اند و خود اسباب این ارتباط را فراهم کرده اند، آنها اکنون ماهواره دارند و سعی می‌کنند در منطقه ای که اینترنت به سختی پیدا می شود و تلویزیون نیز پوشش همگانی ندارند، از ارتباط با دنیا عقب نمانند.

حمیدالدین یوسفی فرماندار سرباز اما با قبول محرومیت این شهرستان می گوید: «عقب افتادگی هشت ساله را در یک سال نمی توان جبران کرد ولی اعتبارات دولت به این شهرستان از سال گذشته تا امسال 400 درصد رشد داشته است»

این فرماندار 51 ساله با بیان اینکه مردم بلوچستان در هشت سال گذشته از افراطی گری بیزار شدند، افزود: اگر مردم سیستان و بلوچستان بیش از 70 درصد به گفتمان اعتدال رای داده اند، 86.5 از مردم سرباز نیز این گفتمان را انتخاب کرده اند.

یوسفی حقوق‌دان، استاد فلسفه و حقوق بوده و در شهرهای مختلف بلوچستان معاون فرماندار و بخشدار بوده است، وی که یک سال است از سوی دولت اعتدال ماموریت یافته تا محروم‌ترین نقطه ایران در 1800 کیلومتری پایتخت را سر و سامان بدهد، حالا به دفتر ایسنا آمده و از محرومیت های سرباز و برنامه هایش برای توسعه این منطقه می گوید.

شهرستان سرباز در 500 کیلومتری زاهدان قرار داشته و به دلیل تشابهات اقلیمی، کشاورزی،‌ جانوری و طبیعی با شبه قاره هند، به هندوستان کوچک معروف است، منطقه‌ای که بر اساس آمار هواشناسی در شرایط نرمال بارندگی به سر می‌برد ولی به گفته فرماندار با خشکسالی مواجه است.

تعداد 50 درصد از روستاهای سرباز آب شرب ندارند

فرماندار سرباز در پاسخ به اینکه «آیا این گفته نماینده مردم منطقه شما در مجلس شورای اسلامی که گفته، شهرستان سرباز، بدترین وضعیت راه، آب و برق را در سطح استان دارد، درست است» اظهار کرد: ما در شاخص راه، آب و برق با شاخص‌های استانی فاصله زیادی داریم، همانطور که استان با شاخص‌های کشور فاصله‌ معنا داری دارد، ولی این نفی کننده خدمات نمی‌تواند باشد، ما در سال 93 یک جهش اعتباری نسبت به سال قبل آن داشتیم، اعتبارات عمرانی ما در سال 92 بیش از 11 میلیارد تومان بوده است در حالی که ما تا امروز 54 میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای سال 93 دریافت کرده‌ایم.

حمید‌الدین یوسفی با بیان اینکه سرباز 313 روستای بالای 20 خانوار دارد، عنوان کرد: 70 روستای بالای 20 خانوار ما فاقد برق است و 50 درصد از روستاهای ما شبکه آب شرب سالم ندارند، البته آبرسانی به برخی از این روستاها با تانکر انجام می‌شود ولی همه آب شرب ندارند.

وی اضافه کرد: بر اساس شاخص توزیع جمعیت در کشور، 70 درصد مردم ایران در شهرها و 30 درصد از آنها در روستاها سکونت دارند، ولی اکنون 86.5 درصد از جمعیت شهرستان سرباز در روستاها زندگی و تنها 13.5 درصد از مردم شهر‌نشین هستند، البته اقتضای منطقه و اقلیم شهرستان نیز اینطور ایجاب می‌کند، بنابراین به یقین خدمات رسانی به این روستا‌ها ساز و کار خاصی دارد، ولی در مجموع هنوز فاصله‌ها زیاد است.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: