مردم خاش یکی از پرآب ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان تشنه هستند

2 06 2015

828fdacd49aeb865c4be13426ecef1b3_XLشبکه آبرسانی درمنطقه «خاش» بسیار قدیمی و فرسوده بوده که در30 سال قبل برای تامین نیازهای خانوارهای اندک ایجاد شده و هم اکنون با گسترده شدن محل و افزایش جمعیت، توسعه آن لازم است.


مردم خاش یکی از پرآب ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان تشنه هستند
http://balochcampaign.com/index.php/news/balochestan-news/item/2652

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از خبرگزاری ایسنا، به گفته یکی از ساکنان منطقه به نام اسحاق خاشی : با توجه به اینکه روستای محل سکونت ما از خدمات دولت در مباحث آب و برق و خدمات زیربنایی و کشاورزی محروم است و‌ با وجود این که در فصل گرما و نزدیکی ماه رمضان قرار داریم، ضرورت دارد که مسئولان ادارات عشایری و آبفای خاش نسبت به تامین آب شرب مورد نیاز خانوارهایمان اقدام کنند.

وی گفت: ذخیره آب چشمه‌ها و چاه‌های ما به شدت تحلیل رفته و هم اکنون ساکنان با مشقت فراوان آب را از دوردست بر دوش خود حمل می‌کنند..

بخشدار مرکزی خاش نیز با اشاره به اینکه کمبود آب شرب بعنوان یک معضل و عامل جدی برای شیوع بیماری‌ها و تهدید سلامت افراد جامعه محسوب می‌شود، ‌اظهار کرد: بسیاری از ساکنان روستایی و عشایری به ارائه خدمات مطلوب در حوضه آبرسانی نیاز دارند.

«مجتبی شجاعی»، در گفت و گو با ایسنا افزود: دولت در مبحث آب روستایی نگاه بلندی دارد و اعتبارات ویژه‌ای به این مقوله تخصیص یافته است.

به گفته وی، امسال آبرسانی در 14 روستای این بخش انجام می‌شود.

«فرامرز شاکری» مدیر آبفای شهری خاش با اذعان به وجود مشکلاتی در تامین آب شرب نقاط حاشیه شهر و بویژه محدوده مسکن مهر بیان کرد: بزودی با نصب لوله حجیم و جذب آب، مشکل تامین آب شرب محله ولی آباد و محدوده مسکن مهر بر‌طرف می‌شود.

وی کمبود اعتبارات را از مهمترین مشکلات در حوزه عملکردی خود عنوان کرد و ادامه داد: دغدغه مهم دولت نیز همین مبحث بوده، اما دولت با قوت و توان خود به این موضوع توجهی نداشته و پروژه‌های بزرگی را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیر آبفای شهری خاش افزود: کار انتقال آب از کارواندر به خاش با حمایت و مساعدت ویژه دولت شروع شده و یک پیمانکار قوی برای انجام این کار انتخاب شده که امیدواریم با بهره برداری از این طرح مشکل تامین آب شرب سالم و بهداشتی خاش بر طرف شود.

به گفته کرم ریگی، مدیر آبفار خاش، هم اکنون کار آبرسانی به 77 روستای خاش با تانکر انجام می‌شود، اما با توجه به گرم شدن هوا و کاهش آب سفره‌های زیرزمینی و تحلیل رفتن آب چاه‌ها و چشمه‌ها، بالای 200 خانوار ‌به آب نیاز دارند.

فرماندار خاش محمداکبر چاکرزهی نیاز به استفاده از آب شرب را از دغدغه‌های عمده مردم و مسئولان عنوان کرد و گفت: خرید تانکرهای جدید آبرسانی برای برآورده کردن نیازهای آبی مردم ‌از ضرورت‌های مهم و برنامه‌های اولویت دار دولت است.

فرماندار شهرستان خاش هم با بیان اینکه هم اکنون تامین آب آشامیدنی 77 روستای این شهرستان با جمعیتی افزون بر 600 خانوار انجام می‌شود، گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و نیاز شدید به آب و شیوع انواع بیماری‌ها تامین آب شرب سالم و بهداشتی مردم یک ضرورت بسیار مهم به شمار می‌آید.

به گفته چاکرزهی، مشکلات ناشی از خشکسالی‌ها و کمبود آب بسیاری از روستاها را خالی از سکنه کرده است.

چاکرزهی بیان کرد: در کنار ساخت سد کارواندر و خط انتقال آب از کارواندر به خاش اهداف مهمی شامل تقویت مبحث گردشگری، تامین آب شرب شهروندان خاش و ساکنان روستایی در مسیر انتقال آب و نیز تامین بخشی از آب کشاورزی واقع در محور مدنظر دولت است.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: