سامان نسیم با تقلیل حکم از اعدام، بزودی آزاد می شود

27 01 2018

سامان نسیم، زندانی سیاسی که در سن ۱۶ سالگی بازداشت و در یک روند پرابهام قضایی به اعدام محکوم شده بود پس از سالها پیگیری حقوقی سرانجام حکم اعدامش به ۵ سال حبس تقلیل پیدا کرد.


سامان نسیم با تقلیل حکم از اعدام، بزودی آزاد می شود

با توجه به مدت حضور آقای نسیم در زندان وکیل او می گوید این زندانی فردا آزاد خواهد شد. گفتگوی هرانا با وکیل سامان نسیم را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سامان نسیم نهایتا از اتهام محاربه و اقدام مسلحانه تبرئه و صرفا به اتهام عضویت در یک حزب مخالف نظام (پژاک) به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته عزیز مژدهی، وکیل سامان نسیم آخرین جلسه دادگاه سامان مورخ ۲ بهمن ماه در محل شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، در ارومیه برگزار شده بود. این حقوقدان تاکید کرد “با توجه به محکومیت آقای نسیم به تحمل ۵ سال حبس، در حالی که از ۶ سال و ۶ ماه قبل در زندان به سر می برند انتظار این است فردا با آغاز روز اداری موکلم از زندان ارومیه آزاد شود.”

گفتگوی هرانا با عزیز مژدهی، وکیل مدافع سامان نسیم را در ادامه بصورت کامل بخوانید:
آقای عزیز مژدهی آیا موکل شما روز شنبه آزاد خواهند شد؟

به امید خدا، فردا صبح به احتمال زیاد آزاد بشود، چون اتهامش از محاربه در واقع تقلیل پیدا کرد، مجازات اعدامش به صورت کامل، روز پنجشنبه نقض شد و از بین رفت.

شکر خدا تلاشها و پیگیری هایمان مثمر ثمر واقع شد، روز دوشنبه که آخرین جلسه محاکمه اش بود و نهایتا نظریه هیت چند نفره کارشناسان پزشکی قانونی در واقع واصل شده بود، چون کارشناس بدوی یا پزشک اولیه که ایشان رو معاینه کرد در واقع نتوانسته بود اظهار نظر کند، که من اعتراض زدم و آنها هم نتوانسته بودند چیزی بنویسن و با قضات شعبه صحبت کردم و گفتم اینها آمدند و نظریه دو پهلویی دادند، به صورت دقیق اظهار نظر نکردند، از وقوع جرم مدت زمان زیادی سپری شده و با این کیفیت ما نمی توانیم اظهار نظر کنیم، من که اعتراض زده بودم و درواقع پرونده سامان را برده بودند هیئت پنچ نفره و پزشکان قانونی و روانشاسان پزشکی قانونی در واقع باهاش صحبت کرده بودند آخرین نظری که اینها داده بودن درواقع گفته بودند که رشد کمال عقلی آقای سامان نسیم در زمان وقوع جرم احراز نشده.

اینها درواقع مستلزمی شد برای دفاعیات بنده، از روز اول آمدم تمرکز کردم و دفاعیات ام را بر اساس این قسمت تنظیم کردم، نهایتا روز دوشنبه که اخرین جلسه دفاعش بود با اینکه در واقع به ایشان اتهام محاربه را تفهیم اتهام کردن و به عنوان آخرین دفاع از ایشان به همان اتهام طرح سئوال شد، ولی من روز پنج شنبه مطلع شدم فورا خودم را رساندم به دادگاه صادر کننده حکم و هم اجرای احکام زندان.


کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: